Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.11.2021, 11:54

Mimovládka podáva trestné oznámenie na Žilinku, týka sa prípadu speváčky Magušinovej

Žilinka sa podľa organizácie tohto konania mal dopustiť tým, že vydal pokyn, aby sa Špeciálna prokuratúra zaoberala výrokmi na adresu speváčky Simony Magušinovej.

Mimovládka podáva trestné oznámenie na Žilinku, týka sa prípadu speváčky Magušinovej
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv dnes podala trestné oznámenie na Generálneho prokurátora Maroša Žilinku pre podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Žilinka sa podľa neziskovej organizácie tohto konania mal dopustiť tým, že vydal pokyn, aby sa Špeciálna prokuratúra zaoberala medializovanými výrokmi na adresu speváčky Simony Magušinovej ako potenciálnym extrémistickým trestným činom.

“Rozhovor novinára Tkačenka a humoristu Ondrejíčka o pani Magušinovej a jej manželovi bol síce nevkusný, no určite nebol trestným činom, čo musí byť jasné každému, kto sa rozumie problematike slobody prejavu alebo pozná platnú legislatívu,” vysvetľuje riaditeľ inštitútu Peter Weisenbacher.

Ide o prípad, v ktorom komentátor denníka Sme Peter Tkačenko na svojom súkromnom twitterovom účte kritizoval tvorbu speváčky Simony Magušinovej (Martausovej). Ku kritike sa v komentároch pod príspevkom pridal aj Rado Ondřejíček, autor Cynickej obludy.

Zároveň sa urážlivo vyjadril na adresu kresťanov, pričom speváčka sa otvorene hlási ku katolíckej cirkvi.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka včera oznámil, že Úrad špeciálnej prokuratúry prešetrí, či neprišlo k spáchaniu trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia.

Podľa Inštitútu ľudských práv Žilinka nekonal tak, ako by mal jednať generálny prokurátor, ale konal na základe osobných sympatií a politických preferencií.

"Mimoriadne nebezpečné na takomto počínaní je, že novinári a verejnosť to môžu chápať ako pokus o zastrašovanie, že ak budú kritizovať politicky angažovaných kresťanov so známosťami vo vládnych kruhoch, tak budú za to administratívne perzekvovaní," dodal Weisenbacher.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.