Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.11.2021, 18:20 Aktualizované dňa 16.11.2021 o 19:15

Covid-19: Slovensko smeruje pre nový koronavírus k humanitárnej kríze

Ak sa situácia "nezabrzdí", môže dôjsť k tomu, že pacientov s ochorením Covid-19 nebudú môcť do nemocníc prijať.

Slovensko smeruje pre aktuálnu situáciu okolo nového koronavírusu k humanitárnej kríze. Epidemiologická situácia je mimoriadne vážna.

V utorok to po rokovaní vlády povedala členka konzília odborníkov Alena Košťálová s tým, že ak sa situácia "nezabrzdí", môže dôjsť k tomu, že pacientov s ochorením Covid-19 nebudú môcť do nemocníc prijať. Odborníci vyzývajú ľudí, aby sa proti tomuto ochoreniu dali zaočkovať.

Rozbehnutý pandemický vlak

​"Dnes máme pandemický vlak rozbehnutý tak rýchlo, že keď nepribrzdíme, tak naozaj sa rútime do humanitárnej katastrofy," vyhlásila.

Nemocnice sú podľa nej reálne pred kolapsom a hrozí, že keď Slovensko bude pokračovať týmto trendom, tak za nejaký čas sa do nich nedostane covidový pacient, ktorý potrebuje zdravotnú starostlivosť. "Ale ani ten, ktorý COVID-19 nemá a potrebuje starostlivosť pre iné ochorenie," podotkla.

Premiér Eduard Heger (OĽANO) po utorkovom rokovaní vlády oznámil, že sa nemocnice na Slovensku prudko zapĺňajú. Problémom sú jednotky intenzívnej starostlivosti s umelou pľúcnou ventiláciou, ktoré sú na mnohých miestach už na sto percent naplnené.

Dostávame sa do kritického bodu

dostávame do kritického bodu, keď nie každý sa môže dostať do nemocnice. Veľmi rýchlo dochádza podľa neho aj k problému s uskladnením mŕtvych.

​"Dôležité je, aby sme spomalili šírenie nového koronavírusu. Nechceme sa dostať do situácie, že ľudia, ktorí sa dostanú do nemocnice, by mali problém dostať lekársku pomoc. Nárastom počtov pacientov s ochorením COVID-19 sa obmedzuje aj iná ako nevyhnutná zdravotná starostlivosť," upozornil predseda vlády s tým, že situácia sa dotýka každého občana.

Verejnosť preto vyzval, aby sa dala zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. "Budeme posilňovať kapacity v očkovacích centrách," podotkol s tým, že očkovaní sú v oveľa väčšom bezpečí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.