Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.11.2021, 09:31 Aktualizované dňa 16.11.2021 o 18:40

Lengvarského razantné opatrenia: Na stole má byť celoslovenský lockdown, zatiaľ ho vláda odložila

V najpostihnutejších krajoch museli pristúpiť už k tomu, že pacientov prevážajú do nemocníc naprieč Slovenskom. 

Situácia v nemocniciach v súvislosti s covidom je veľmi vážna. Pred rokovaním vlády to povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, ktorý z toho dôvodu vydal príkaz na obmedzenie bielej medicíny.

"K dnešnému dňu je v nemocniciach viac ako 2 800 pacientov, lôžok pre pacientov, ktorí potrebujú pľúcnu ventiláciu, je málo," upresnil. Hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová priblížila, že v celej krajine je voľných 20 umelých pľúcnych ventilácií, ktoré pomáhajú dýchať ľuďom v tom najvážnejšom stave. Lôžok s kyslíkovou podporou zostáva približne 600.

Prevozy pacientov

​Aktuálne je v slovenských nemocniciach 2 862 pacientov s covidom, z toho 258 potrebuje ventiláciu. Začiatkom druhej polovice marca 2021 počas druhej vlny bolo na ventiláciu napojených 394 pacientov, čo predstavuje doterajšie maximum.

V najpostihnutejších krajoch museli pristúpiť už k tomu, že pacientov prevážajú do nemocníc naprieč Slovenskom. "Najhoršia situácia je v regiónoch s nízkou zaočkovanosťou," upozornil Lengvarský.

Situáciu chce riešiť. "Na vládu prichádzam s veľmi vážnymi a razantnými riešeniami, ktoré by mali túto situáciu zvrátiť," povedal. Aké konkrétne tieto opatrenia majú byť, minister nespresnil. 

Hrozí lockdown

Podľa informácií Mediwebu je medzi opatreniami aj celoslovenský lockdown. Dnes o tom mala rozhodovať vláda, napokon sa však zatial dohodli na trojtýždňovom sprísnení pravidiel pre nezaočkovaných. Ak sa po troch týždňoch situácia nezlepší tak podľa premiéra Hegera príde ešte k razantnejším opatreniam. Či k nim bude patriť aj celoslovenský lockdown zatiaľ nie je známe.

Situácia na Slovensku je najhoršia spomedzi krajín V4. Konzílium odborníkov už pred tromi týždňami rokovalo o lokálnych lockdownoch pre ohrozené regióny. Vtedy na takéto rozhodnutie však nebola politická vôľa. Pri nízkej vakcinácii a s vysokým prírastkom pozitívnych a hospitalizovaných to videli už vtedy ako jediné riešenie.

Na utorkovom rokovaní však už túto možnosť Lengvarský a šéf rezortu obrany Jaroslav Naď pripustili. Na otázku, či sa budeme uberať cestou Rakúska, ktoré pustí nevakcinovaných maximálne do potravín, však neodpovedali. Rovnako ani na to, či z takéhoto uzavretia budú vylúčení očkovaní.

„Nikto z nás nechce robiť veci, ktoré budú smerovať k lockdownu alebo k zavedeniu núdzového stavu. Ja sa však pýtam, aká je alternatíva?“ povedal šéf rezortu obrany. Pripomenul, že odborníci rokujú o tom, či sa zavedie núdzový stav alebo či pristúpia k lockdownu a dodal, že nechce vynášať čiastkové informácie. Správu o takýchto riešeniach naznačil už pred rokovaním vlády aj minister Lengvarský. To, v akej forme by sa mal zaviesť, neuviedol.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.