Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.11.2021, 22:00

Slovensko podporuje iniciatívu Strategický kompas Európskej únie, vyhlásil Naď

Strategický kompas nás má navigovať v komplikovaných časoch aj z pohľadu obrany a bezpečnosti, dodal minister obrany.

Slovensko podporuje iniciatívu Strategický kompas Európskej únie, vyhlásil Naď
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Slovensko sa hlási k iniciatíve Strategický kompas Európskej únie a aktívne sa podieľa na diskusii v prospech kvalitného výstupu pre celú Úniu, uviedol v pondelok minister obrany Slovenskej republiky Jaroslav Naď po spoločnom zasadnutí ministrov zahraničných vecí a obrany Európskej únie v Bruseli. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany Slovenskej republiky Martina Kovaľ Kakaščíková.

"Strategický kompas EÚ nás má navigovať v komplikovaných časoch aj z pohľadu obrany a bezpečnosti, a to prostredníctvom spoločných nástrojov a postupu. Jeho efektivita však závisí na jednote EÚ a vôli jednotlivých členských štátov participovať na ňom. Slovensko sa k tejto iniciatíve hlási a aktívne sa podieľa na diskusii v prospech kvalitného výstupu pre nás všetkých," uviedol Naď.

Cieľom zasadnutia bola politická diskusia ministrov, v ktorej zhodnotili návrh Strategického kompasu predložený Vysokým predstaviteľom Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku.

Súčasný návrh tohto dokumentu o smerovaní Európskej únie v oblasti bezpečnosti a obrany vychádza z takmer ročnej diskusie členských štátov, počas ktorej bolo predložených viac ako 30 tematicky zameraných vstupov členských štátov, pričom ku viacerým sa prihlásila aj Slovenská republika.

Strategický kompas bude ešte predmetom ďalších diskusií, najbližšie v rámci rokovaní Európskej rady.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.