Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.11.2021, 13:24

Nemocnice v Prešovskom kraji hlásia kritický stav, voľné sú posledné dve ventilácie

Nemocnice v prešovskom regióne majú k dispozícii len dve voľné lôžka s napojením na pľúcnu ventiláciu.

Nemocnice v Prešovskom kraji hlásia kritický stav, voľné sú posledné dve ventilácie
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Nemocnice v Prešovskom kraji majú k dispozícii len dve voľné lôžka s napojením na umelú pľúcnu ventiláciu, nachádzajú sa v najvyššej tretej fáze reprofilizácie lôžkového fondu. O aktuálnom stave zdravotníckych zariadení v prešovskom regióne informuje ministerstvo zdravotníctva.

Pacientov prevážajú

"Najkritickejšia situácia je s lôžkami pre pacientov, ktorí potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu, kde je 96-percentná obsadenosť postelí," približuje v tlačovej správe hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová. Obsadenosť lôžok s napojením na kyslík je 93-percentná a pri lôžkach s napojením na high-flow ide až o 95-percentnú obsadenosť.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v tejto súvislosti uvádza, že v uplynulom týždni si prevoz do iných nemocníc vyžiadalo 165 pacientov, z ktorých 35 potrebovalo napojenie na pľúcnu ventiláciu.

„Všetky zdravotnícke zariadenia v regióne sme požiadali, aby maximalizovali svoje kapacity pre pacientov s ochorením COVID - 19 nad kapacity uvedené v III. fáze reprofilizácie. Pripravujeme zapojenie aj mimorezortných zdravotníckych zariadení,“ doplnil minister.

Rezort z tohto dôvodu v spolupráci s krajskými koordinátormi v kooperácii s Prešovským samosprávnym krajom v predstihu pristupuje k prijímaniu viacerých opatrení.

Obmedzenie zákrokov

V prešovskom regióne zapája od pondelka 15. novembra aj špecializované ústavy do pomoci v súvislosti s poskytnutím lôžok, kde si pacientov stav vyžaduje podporu umelej pľúcnej ventilácie.

Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Kamil Száz upresňuje, že v kraji je vďaka vysokej obsadenosti lôžok obmedzená aj takzvaná biela medicína.

"Zákroky, ktorých presun nespôsobí zhoršenie zdravotného stavu pacienta, sa z dôvodu naplnenosti kapacít termínujú na neskoršie dátumy. Ubezpečujeme však, že každý, kto potrebuje akútnu zdravotnú starostlivosť, ju aj dostane,“ dodáva Száz

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.