Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.11.2021, 11:27

SaS sa k Matovičovej reforme verejne nevyjadrí. Najskôr chcú komunikovať s ministrom financií

Strana SaS sa k daňovo-odvodovej reforme z dielne ministra financií chystá verejne vyjadriť až po tom, ako bude svoj postoj komunikovať Matovičovi.

SaS sa k Matovičovej reforme verejne nevyjadrí. Najskôr chcú komunikovať s ministrom financií
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Vicepremiér a minister financií Igor Matovič (OĽANO) v nedeľu 14. novembra poobede začal s predstavovaním svojej daňovo-odvodovej reformu, ktorú nazval revolúciou.

Počkajú si na písomné znenie

Išlo zatiaľ len o prvú časť, týkala sa podpory rodín s deťmi. Koaličná strana Sloboda a Solidarita (SaS) sa zatiaľ k prvej časti verejne vyjadrovať nechce, čaká na celé písomné znenie a o svojom postoji chcú liberáli najskôr povedať samotnému Matovičovi.

Pre TASR to v reakcii uviedol hovorca strany Ondrej Šprlák. "Počkáme si na celé písomné znenie daňovo-odvodovej reformy, následne budeme náš postoj komunikovať s ministrom financií a až potom sa vyjadríme verejne. Reformu si každopádne prediskutuje náš ekonomický tím pod vedením Mariána Viskupiča," odpovedal Šprlák na žiadosť TASR o reakciu.

V nedeľu predstavil Matovič prvú z troch častí daňovo-odvodovej reformy. Spočívala vo zvyšovaní niektorých rodinných príspevkov pre rodiny s deťmi - prídavku na dieťa, daňového bonusu, príspevku na krúžky a doučovanie a rekreačného bonusu.

Príspevky sa odvíjajú od toho, či ide o pracujúcich alebo nepracujúcich rodičov. Pri rodine, kde aspoň jeden z rodičov pracuje, tieto opatrenia dokopy dajú 200 eur na dieťa mesačne, pri nepracujúcich rodičoch 100 eur.

Milionárska daň

Matovič zároveň vysvetlil, z čoho sa majú prorodinné opatrenia financovať. Dokopy totiž majú zaťažiť verejné financie o 1,2 miliardy eur navyše.

Na financovanie má slúžiť napríklad milionárska daň 0,1 percenta ročne z majetku nad jeden milión eur. Medzi ďalšie opatrenia financujúce reformu minister zaradil napríklad zníženie zamestnancov verejnej správy o dve percentá či zníženie výdavkov na zbrojenie.

V návrhu figuruje aj nižší rast podielových daní o 200 miliónov eur. Voči tomu sa už postavili samosprávy, ktoré tým pádom budú o tieto peniaze ukrátené.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.