Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.11.2021, 15:25

V Banskej Bystrici je posledných päť voľných ventilácií, ostatné nemocnice v kraji sú plné

Banskobystrická župa doteraz pomáhala najviac zasiahnutým oblastiam Slovenska. Už to však ďalej nebude možné, keďže sa sami dostali na okraj kapacít.

Rooseveltova nemocnica
Zdroj: TASR

V celom Banskobystrickom samosprávnom kraji zostáva päť voľných umelých pľúcnych ventilácií pre covidových pacientov. Sú v banskobystrickej Rooseveltovej nemocnici.

“Všetky nemocnice na okolí - Zvolen, Žiar, Revúca, Rimavská Sobota, Brezno, sú totálne plné,” povedal na tlačovej konferencii námestník pre liečebno-preventívnu starostlivosť Milan Urbáni, ktorý je zároveň krajským koordinátorom pre covidové e-lôžka.

​Kyslíkových lôžok je voľných približne do sto. “Ešte chvíľu budú stačiť,” povedal Urbáni.

Priblížil, že kraj doteraz pomáhal najviac koronavírusom zasiahnutým oblastiam Slovenska, ktoré sú na východe a severe krajiny. Už to však ďalej nebude možné, keďže sa sami dostali na okraj kapacít.

“Kým som tu čakal, tak mi dvakrát zavolalo operačné stredisko, či nepomôžem Liptovskému Mikulášu a jednej nemocnici na východe. Bohužiaľ, musel som to odmietnuť, lebo už neviem pomôcť. A nemyslím si, že nám bude niekto vedieť pomôcť, keď všetci volajú nám, či im pomôžeme,” vyjadril sa.

Už skôr v tomto týždni žilinská županka Erika Jurinová informovala, že v kraji nezostáva jediná voľná pľúcna ventilácia. "Aktuálne je stav v zdravotníctve pred kolapsom," povedala Jurinová. Žilinské nemocnice už dva týždne presúvajú kriticky chorých pacientov do iných krajov Slovenska. Prevozy sú však stále ťažšie, pretože kapacity sa extrémne rýchlo plnia.

V slovensých nemocniciach je aktuálne 2 532 pacientov s covidom, čo je o 54 viac, ako hlásili včera. Na JIS je 215 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 230 ľudí. Z hospitalizovaných nie je zaočkovaných alebo má len jednu dávku vakcíny v dvojočkovacej schéme takmer 80 percent pacientov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.