Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.11.2021, 11:43 Aktualizované dňa 10.11.2021 o 18:41

Kolíková: Zamestnávatelia budú môcť už čoskoro zistiť, či je ich zamestnanec zaočkovaný

Právna úprava, ktorá podmieňuje vstup na pracovisko, by mohla do platnosti vojsť už v najbližších dňoch.

Kolíková: Zamestnávatelia budú môcť už čoskoro zistiť, či je ich zamestnanec zaočkovaný
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Brífingy po rokovaní vlády budete môcť sledovať tu: 

Vláda bude rokovať aj o vyhlásení lokálneho núdzového stavu. Pred stredajším rokovaním kabinetu to uviedol predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO), ktorý odmietol úvahy, že kabinet zjemňuje pandemické odporúčania odborníkov.

Tvrdí, že pracujú s výsledkami konzília, sú pre neho dôležité a chce sa nimi riadiť. Podrobnosti uvedie po rokovaní vlády.

Testovanie zamestnancov pre vstup na pracovisko štát nenechá len na zamestnávateľoch. Ubezpečil o tom v stredu po rokovaní vlády premiér Eduard Heger (OĽANO). Avizoval, že bližšie informácie predstavia v priebehu pár dní.

Triezvy prístup k opatreniam

Heger poznamenal, že vláda pristupuje ku krokom, aby mohla ekonomika fungovať. "Nechceme, aby bola poškodzovaná ekonomika z hľadiska COVID-u," vyhlásil.

Preto bude podľa jeho slov vláda triezvo pristupovať aj k opatreniam, ktoré budú môcť ekonomiku ďalej ťahať a budú ju otvárať pre očkovaných.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková priblížila, že návrhom zákona dávajú nástroj zamestnávateľom na to, aby sa mohli legitímne opýtať zamestnancov na ich COVID pass.

Na základe uznesenia vlády by zároveň malo byť možné uložiť povinnosť zamestnávateľom, aby podmieňovali vstup na pracovisko zamestnancom, ktorí majú splniť určité podmienky COVID passu. Právna úprava sa má týkať všetkých zamestnancov, ktorí sú v štátnom aj súkromnom sektore.

Kolíková ozrejmila, že zákon je napísaný tak, aby bol účinný dňom vyhlásenia, čo môže byť podľa nej teoreticky už v piatok 12. novembra.

Prichádzajú zmeny

"Potenciálne od piatku, od soboty, zamestnávatelia budú mať právo zistiť, aký je stav na pracovisku, zorganizovať na základe toho prácu," opísala ministerka.

Dodala, že v pondelok 15. novembra následne môže zasadnúť vláda a na základe odporúčania ministra zdravotníctva prijme uznesenie a stanovia sa podmienky pre vstup na pracovisko.

OTP podmienky pre vstup na pracovisko by podľa jej slov mali mať tie najhoršie okresy. Vláda na stredajšom rokovaní schválila návrh zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s treťou vlnou pandémie ochorenia COVID-19.

Vyplýva z neho okrem iného aj to, že zamestnanec by sa mal pri vstupe do práce preukázať očkovaním proti ochoreniu COVID-19, potvrdením o prekonaní ochorenia alebo negatívnym výsledkom testu. Kabinet tiež navrhuje, aby parlament právnu normu prijal v skrátenom legislatívnom konaní.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.