Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.11.2021, 11:41

Kolíková na adresu Fica: Vyrušuje ma, že sa začínate zhodovať s Kollárom

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková trvá na tom, že v otázke reformy súdnej mapy nájde koalícia zhodu.

Kolíková na adresu Fica: Vyrušuje ma, že sa začínate zhodovať s Kollárom
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková je presvedčená, že reforma súdnej mapy v koalícii prejde. Zdôraznila to v relácii V politike na televízii TA3.

Politické rozhodnutie

Podľa nej sa o reforme v koalícii rozprávajú a to aj napriek tomu, že proti zmenám vystupuje šéfka Za ľudí Veronika Remišová a predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).

“Je to politické rozhodnutie, to nie je odborné rozhodnutie zo strany Borisa Kollára ani Veroniky Remišovej,” reagovala na výroky koaličných partnerov ministerka.

Vicepremiérka Remišová v kontexte navrhovaných zmien v súdnej mape hovorí, že neriešia najzávažnejšie problémy justície. "Problém pre stranu Za ľudí je, že premenovanie súdov na pobočky nepovažujeme za skutočnú reformu justície,"  tvrdí.

V podobnom duchu sa vyjadril aj ďalší z koaličných partnerov, podľa ktorého je "návrh reformy nepripravený, veľmi zlý a a nezmyselný."

„Návrh by ministerka mala stiahnuť, lebo v tejto forme je veľká pravdepodobnosť, že v parlamente neprejde. To nie je reforma, to je chaos, nezmysel, a treba to zrušiť a urobiť nanovo,“ vyjadril sa pred niekoľkými dňami Kollár.

Zhoda s Kollárom

Kolíková napriek tomu v relácii zopakovala, že návrhy zmien v justícii do parlamentu zatiaľ neprišli a na vyjednávanie je čas. Reforma má podľa nej päť blokov a jej základným cieľom je špecializácia sudcov.

Špecializácia sudcov sa predpokladá pre trestnú, civilnú, rodinnú a obchodnú agendu na všeobecných súdoch a pre správnu agendu v samostatnom správnom súdnictve.

Ku kritike zo strany niektorých koaličných partnerov sa pridal aj opozičný poslanec Robert Fico (Smer). Ten tvrdí, že návrh nie je žiadnou reformou a ide o "politický nezmysel". "Reforma nie je dohodnutá ani v rámci koalície a Smer za ňu ruky nezdvihne," tvrdí Fico.

V reakcii na vyjadrenia lídra Smeru Kolíková povedala, že ju znepokojuje zhoda s jedným z jej koaličných partnerov. “Veľmi ma vyrušuje, že sa začínate zhodovať s Borisom Kollárom,” dodala napokon ministerka spravodlivosti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.