Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.10.2021, 22:02

Skupiny odporcov rúšok terorizujú potraviny po celom Slovensku, obchodníci sú bezradní

Dochádza aj k nezanedbateľným hospodárskym škodám, pretože v niekoľkých prípadoch došlo až k uzavretiu obchodných prevádzok na niekoľko hodín.

Skupiny odporcov rúšok terorizujú potraviny po celom Slovensku, obchodníci sú bezradní
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Slovenská aliancia moderného obchodu, združujúca najväčších predajcov potravín na Slovensku, upozorňuje na stupňujúce sa problémy v obchodných prevádzkach vyvolávané správaním sa skupín ľudí bez náležitého nosenia rúšok. Informoval o tom predseda aliancie Martin Krajčovič.

Tieto osoby vo väčšom počte, zjavne organizovaným spôsobom, podľa neho navštevujú predajne potravín na rôznych miestach Slovenska a nechránené rúškami na tvári vykonávajú nákupy. Následne sa združia pri pokladniciach, na ktoré vyložia svoj tovar. Tam dochádza k sporom s personálom predajne, ktorý odmieta tovar nablokovať a dožaduje sa v zmysle predpisov, aby si nasadili rúška, čo však títo ľudia odmietajú.

"Obchodníci nedokážu takýmto situáciám efektívne zabrániť vlastnými silami. Jednak preto, lebo v čase, keď vchádzajú do predajne okolo zamestnanca SBS, majú rúško nasadené a zložia si ho až následne v predajni. Tiež však preto, lebo sú v početnej presile. Jedinou našou možnosťou je apelovať na týchto ľudí, aby si rúška nasadili, a po neuposlúchnutí zavolať políciu, čo aj robíme," priblížil Krajčovič.

Obchodníci preto podľa Krajčoviča apelujú na všetky kompetentné orgány, najmä políciu, Úrad verejného zdravotníctva a krízový štáb, aby sa touto situáciou urgentne zaoberali a prijali rýchle a účinné opatrenia.

Zdôraznil, že organizované skupiny návštevníkov predajní bez rúšok totiž uvedeným konaním nielenže ohrozujú zdravie ostatných nakupujúcich, prítomného personálu, ale aj svoje. V neposlednom rade pri agresívnom správaní týchto osôb dochádza aj k ohrozeniu bezpečnosti všetkých prítomných, pričom skúsenosti ukazujú, že privolaná polícia nekoná v takýchto prípadoch vždy efektívne, údajne v dôsledku chýbajúcich právomocí.

"Polícia musí mať právomoc takýchto nedisciplinovaných ľudí z predajne okamžite vykázať, aby sa nenarúšal riadny chod predajní a nedochádzalo k ohrozovaniu zdravia. Ľudia majú právo bezpečne si nakúpiť a doplniť si potraviny do domácností, zvlášť teraz, pred nadchádzajúcimi sviatkami, ale aj kedykoľvek potom," dodal Krajčovič.

Upozornil, že dochádza aj k nezanedbateľným hospodárskym škodám, pretože v niekoľkých prípadoch došlo až k uzavretiu obchodných prevádzok na niekoľko hodín, kým sa situácia vyriešila, a takýto stav je ďalej neúnosný. Súčasne v týchto situáciách dochádza aj k značnému znehodnocovaniu potravín, napríklad mrazených a chladených výrobkov, u ktorých dochádza v danom čase k narušeniu predpísaného teplotného reťazca.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.