Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.10.2021, 21:37

Nález Ústavného súdu: Súd v Trnave porušil v prípade Jankovskej právo na osobnú slobodu

Krajský súd v Trnave je v prípade Moniky Jankovskej povinný nahradiť trovy konania.

Nález Ústavného súdu: Súd v Trnave porušil v prípade Jankovskej právo na osobnú slobodu
Zdroj: TASR/Milan Podmaník

Krajský súd v Trnave porušil v prípade bývalej štátnej tajomníčky Ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej základné právo na osobnú slobodu a je povinný jej nahradiť trovy konania vo výške 460,90 eura.

Vyplýva to z nálezu Ústavného súdu zo 14. októbra. TASR to potvrdil jej obhajca Peter Erdős, ktorému nález doručili v stredu 27. októbra.

Ústavný súd zároveň zrušil marcové uznesenie Krajského súdu v Trnave, ktorý zobral v kauze Fatima Moniku Jankovskú do väzby.

"Ústavný súd konštatoval, že rozhodnutie Krajského súdu v Trnave je nezákonné a porušuje jej základné práva z toho dôvodu, že dôvody kolúznej väzby tak, ako boli konštatované, nie sú postavené na konkrétnych, zrozumiteľných a vnútorne konzistentných argumentoch, a teda nie je možné toto rozhodnutie preskúmať, je arbitrárne a rovnako dôvody väzby sú čisto všeobecné. Zároveň Ústavný súd aj konštatoval, že takéto odôvodnenie a takéto rozhodnutie je ústavne neakceptovateľné," vysvetlil obhajca.

Ako povedal, tieto skutočnosti zdôraznil aj po tom, ako rozhodol Krajský súd v Trnave. "Zároveň sme sa aj obrátili v zmysle Trestného poriadku s podnetom na ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú, ktorá je oprávnená v prípade, ak rozhodnutím o väzbe bol porušený Trestný poriadok, podať dovolanie. Ministerka v tejto veci dovolanie nepodala vzhľadom na to, že podľa jej názoru Trestný poriadok v tejto veci porušený nebol. Dnes máme napísané Ústavným súdom, že Trestný poriadok bol porušený," zdôraznil advokát.

V kauze Fatima bude rozhodovať Okresný súd Trnava. Monika Jankovská, ktorá údajne za úplatok odsúdila Ondreja Janíčka, je obvinená v kauze prevodu baru Fatima od jesene 2020. V marci 2020 ju zadržali v rámci akcie Búrka a následne minulý rok obvinili aj v rámci akcie Víchrica.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.