Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.10.2021, 16:30

Protest pred Krajským súdom v Banskej Bystrici. Nespokojní zamestnanci adresovali Kolíkovej list

Pre zachovanie súdu svedčia nielen historické súvislosti, ale aj zrekonštruované a zmodernizované priestory, tvrdia odporcovia novej súdnej mapy.

Zamestnanci Krajského súdu v Banskej Bystrici v utorok zhruba dve hodiny protestovali proti aktuálnemu návrhu súdnej mapy, na základe ktorej sa má ich súd stať regionálnym pracoviskom súdu v Žiline. Na ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú sa sudcovia súdu, Sudcovská rada a Základná organizácia odborového zväzu justície obrátili otvoreným listom s tým, že nesúhlasia, že im nebolo umožnené, aby voči takému návrhu podali pripomienky.

​Podľa nich pre zachovanie súdu svedčia nielen historické súvislosti, keďže tradícia odvolacieho súdu v meste siaha až do druhej polovice 19. storočia, ale aj zrekonštruované a zmodernizované priestory súdu od roku 2011, kde v súčasnosti pracuje vyše 160 zamestnancov, z toho zhruba 50 sudcov. Všetci sa cítia byť existenčne ohrození. Podľa odborov má súd v Žiline asi o 50 zamestnancov menej.

„ZO OZJ ako zástupca zamestnancov KS v Banskej Bystrici poukazuje aj na morálno-etický kredit zamestnancov. Nemajú a ani v minulosti nemali závažné morálno-etické zlyhania, a teda nechcú byť tými, čo budú takpovediac 'potrestaní' navrhovanou reformou súdnej mapy. Zamestnanci nechcú prísť o svoje postavenie riadnych zamestnancov pod hlavičkou KS v Banskej Bystrici,“ zdôraznil zástupca odborov Róbert Puškár s tým, že z aktuálnej súdnej mapy zostali prekvapení, nedošlo k potrebnému zdôvodneniu a ani žiadnej analýze, o ktorej by vedeli.

Podľa neho má Banská Bystrica výhodnú geografickú polohu priamo v strede Slovenska, prístup k spravodlivosti v rámci odvolacieho konania je tak pre obyvateľov nielen zo stredného Slovenska najdostupnejší práve na tomto súde. Nehovoriac o tom, že od roku 2017 je na miestnom okresnom súde pracovisko pre upomínacie a exekučné konania, ktoré má pôsobnosť v rámci celého Slovenska. A je to práve krajský súd, ktorý slúži ako odvolací súd voči rozhodnutiam vydaným i v rámci spomínaného konania.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.