Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.10.2021, 13:22

Hamran o nahrávke z chaty: Konanie Kaliňáka nie je bežné

Podľa dočasného policajného prezidenta Štefana Hamrana je každý únik zo spisu citlivou záležitosťou. Platí to tiež v prípade nahrávky, v ktorej figuruje aj Robert Fico.

Ak existujú relevantné dôkazy o tom, že sa niekto dopustil trestnej činnosti, vyšetrovateľ vznesie obvinenie konkrétnej osobe bez ohľadu na to, o koho ide. Vyjadril sa dočasný policajný prezident Štefan Hamran na margo nahrávky, na ktorej okrem iných aktérov vystupuje aj expremiér Robert Fico (Smer-SD).

"Je to predmetom vyšetrovania a treba nechať pracovať orgány činné v trestnom konaní," doplnil dočasný policajný prezident s tým, že nevie, či bude Ficovi vznesené obvinenie.

Hamran v kontexte zverejnenej nahrávky taktiež povedal, že každý únik zo spisu je veľmi citlivou udalosťou a kompetentné osoby preto vykonávajú opatrenia k tomu, aby k takýmto udalostiam nedochádzalo.

Generálna prokuratúra sa k udalostiam na obrazovo zvukovom zázname a ich doslovným prepisom vyjadrila, že ide o potvrdenie snáh viacerých osôb z prostredia politiky, podnikania a advokácie ovplyvňovať trestné stíhania najzávažnejších trestných káuz.

To, či fakticky mohlo dôjsť k ovplyvňovaniu trestných stíhaní, je podľa Hamrana závislé na zhromaždených dôkazoch. "Ak sú tam relevantné dôkazy, ktoré svedčia to tom, že niekto sa dopustil trestnej činnosti a vyšetrovateľ na základe zhromaždených dôkazov nadobudne presvedčenie, že je tam dôvodné podozrenie, tak bude vznesené obvinenie tej konkrétnej osobe," podotkol. 

Konanie Roberta Kaliňáka (Smer-SD), ktorý sa má na zverejnených nahrávkach dohadovať s advokátom Marekom Parom na tom, ako bude vypovedať, nie je podľa dočasného policajného prezidenta bežné.

"Rozhodnutie o tom, či je video použiteľné aj v iných trestných konaniach, nechajme na orgány činné v trestnom konaní," zdôraznil napokon Hamran. Dodal, že podľa informácií, ktorými disponuje, bolo zadokumentované legálnym spôsobom na základe rozhodnutia príslušného krajského súdu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.