Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Odvolaná šéfka špecializovaného tímu Diana Santusová bola na detektore lži a prešla. Spor je teraz o tom, že polygraf neabsolvovala na Kriminalisticko-expertíznom ústave, ako je to zvykom, ale na Národnom bezpečnostnom úrade. Je to problém?

Nechcem sa k tomu príliš vyjadrovať, ale poviem, že keď som bol na ministerstve vnútra, tak v prípade pochybností policajti boli podrobení testu na polygrafe a vždy ten test vykonával Kriminalisticko-expertízny ústav, čo je náš najrenomovanejší forenzný znalecký ústav. Preto celkom nerozumiem tomu postupu. Cestou sem som si prečítal vyjadrenie tohto ústavu, ktoré je verejne dostupné. V ňom je uvedené, že akýsi pokyn na to, aby to vyšetrenie bolo urobené na NBÚ a aby otázky boli formulované len všeobecne, mal dať krajský prokurátor.

Neviem, či je to pravda. Nie som si vedomý toho, že by akýkoľvek prokurátor mal mať právo vstupovať do otázky, ktorá sa týka služobného pomeru príslušníka policajného zboru. My ako prokurátori dozorujeme trestné veci, ale nie sme nadriadení vyšetrovateľom a ani operatívcom. A nemôžeme nijakým spôsobom vstupovať do služobných záležitostí. Som presvedčený, že túto informáciu, ktorú ústav zverejnil, by mala preveriť Generálna prokuratúra.

Pani Santusová sa vyjadrila, že sa stretnutie na úrade nepodarilo trikrát a že príslušníci Kriminalisticko-expertízneho ústavu boli pri jej polygrafe.

Ministerstvo vnútra dalo veľmi podrobné stanovisko a zverejnili veľmi podrobnú chronológiu o tom, kedy bola na polygraf predvolaná, kedy ho odmietla, kedy neprišla. To stanovisko je veľmi silné, na prvý pohľad vierohodné. Vzbudzuje to určite pochybnosti, treba to preveriť a podľa môjho názoru by v tejto veci mali konať aj príslušné výbory Národnej rady, ale ja nie som kompetentný do toho zasahovať. Prekvapilo ma, že do toho údajne zasahoval prokurátor krajskej prokuratúry. Ak by to bola pravda, tak by to bolo veľmi neštandardné konanie.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 80% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.