Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.10.2021, 12:56

Čína sa vyhráža Slovensku. Nikto by si v tejto záležitosti nemal robiť ilúzie, znie z Pekingu

  • Príchod taiwanského ministra zahraničia na Slovensko a do Česka sprevádza hrozba Číny.
  • Čína Považuje Taiwan za svoju účasť a každú návštevu vysokého predstaviteľa vníma ako krok k nezávislosti ostrova.
Čína sa vyhráža Slovensku. Nikto by si v tejto záležitosti nemal robiť ilúzie, znie z Pekingu
Zdroj: TASR/AP

Čína pred návštevou taiwanského šéfa diplomacie v Českej republike a na Slovensku varovala, že je pripravená prijať opatrenia k obrane národnej zvrchovanosti a územnej celistvosti.

​Informovala o tom dnes agentúra Reuters. Čína považuje Taiwan za svoju súčasť a prijímanie vysokých taiwanských predstaviteľov v iných krajinách vždy vzbudzuje tvrdú kritiku Pekingu, ktorý ich vníma ako podporu nezávislosti ostrova.

Taiwanský minister zahraničia Joseph Wu sa budúci týždeň v utorok zúčastní na Slovensku konferencie organizovanej tunajšou mimovládnou organizáciou.

Po konferencii sa vydá do Prahy, kde by sa mal stretnúť s predsedom Senátu Milošom Vystrčilom a s pražským primátorom Zdeňkom Hřibejom. Vystrčil a Hřib vlani Taiwan navštívili a vyvolali tým ostrú reakciu Pekingu.

Napätie medzi Čínou a Taiwanom je najhoršie za 40 rokov, znie z odbojného ostrova:

Hovorca čínskej diplomacie Wang Wen-pin na dnešnej tlačovej konferencii vyhlásil, že Peking bude Wuovu cestu detailne sledovať.

"Čína prijme vhodné a potrebné opatrenia k pevnej obrane národnej suverenity a územnej integrity. Nikto by si v tejto záležitosti nemal robiť ilúzie," povedal Wang na otázku, či Čína podnikne proti Čechom a Slovákom nejaké kroky. Aké opatrenia by Peking mohol prijať, hovorca nespresnil.

Taiwan nemá nadviazané oficiálne diplomatické vzťahy so žiadnou európskou krajinou okrem Vatikánu.

Mnoho štátov vzhľadom na tlak Číny nie je ochotná vysokých taiwanských činiteľov hostiť, pripomína agentúra Reuters. V roku 2019 šéf taiwanskej diplomacie napríklad navštívil Dánsko, kde vystúpil na demokratickom summite v Kodani.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.