Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.12.2017, 13:32

Prázdne bizniscentrum začnú búrať na jar. Apollo 1 má od postavenia problémy so statikou

Bizniscentrum je prázdne od roku 2015.

Prázdne bizniscentrum začnú búrať na jar. Apollo 1 má od postavenia problémy so statikou
Zdroj: HNtelevízia

Biznis centrum Apollo 1 na Prievozskej ulici v Bratislave, ktorému hrozilo zrútenie, chcú začať búrať v marci 2018. Asanácia by mala byť ukončená na jar 2019. Pozemok chce developer využiť na výstavbu novej budovy. Vyplýva to zo zverejneného zámeru, ktorý je momentálne v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA).

V roku 2015 zistil majiteľ Biznis centra Apollo 1 problémy so statikou objektu, ktoré boli tak závažné, že budovu bolo potrebné uzatvoriť a prestať užívať. Medializované informácie v tom čase hovorili o preťažení budovy na viacerých miestach o 50 percent, na jednom mieste až o 250 percent. Vlastník centra pôvodne uvažoval, že po realizácii potrebných stavebno-technických opatrení obnoví jeho prevádzku začiatkom roka 2016.

Následné statické posudky však preukázali závažné poškodenie statiky objektu a odporučili objekt asanovať. Spoločnosť Smart City Centre ako vlastník budovy ju chce teraz začať búrať v marci 2018. Zároveň chce plynulo naviazať na výstavbu novej budovy. Celkové náklady by sa mali pohybovať na úrovni 3,1 milióna eur. "Sanácia objektu polyfunkčného centra je nevyhnutná z bezpečnostných a ekonomických dôvodov," píše sa v zámere.

Asanácia polyfunkčného komplexu Apollo Bussines Center I bude prebiehať v niekoľkých etapách. Najprv sa odpoja a demontujú všetky technické zariadenia budovy. Ďalej sa demontujú všetky nenosné konštrukcie a až následne sa postupne asanuje nosná konštrukcia. Vybúraný materiál sa odvezie na ďalšie využitie, spracovanie či zneškodnenie. V zámere sa uvádza, že pri odstraňovaní stavby nie je vzhľadom na jej súčasný stav a bezprostredné okolie prípustné použitie trhavín.

Developerom novej budovy, ktorá ma na pozemku vyrásť, má byť skupina HB Reavis. "Apollo Business Centrum I potrebuje komplexnú zmenu, vzhľadom na statickú chybu projektu, budova je navyše technologicky opotrebovaná, nový projekt je lepším riešením ako sanácia existujúceho," uviedol v júni 2016 generálny riaditeľ HB Reavis Group Pavel Trenka. V pláne je postaviť v tejto lokalite novú budovu veľkosťou podobnú súčasnej nehnuteľnosti. Jej súčasťou budú kancelárie, maloobchodné aj voľnočasové prevádzky poskytujúce služby miestnej komunite aj rastúcim firmám v Bratislave.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.