Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.10.2021, 16:23

Zistenia kontrolórov u diaľničiarov sú závažné. Rokoval o nich parlamentný výbor

Podľa poslankyne Miriam Šutekovej bol systém nastavený tak, že umožňoval prekvitanie korupcie.

Zistenia kontrolórov u diaľničiarov sú závažné. Rokoval o nich parlamentný výbor
Zdroj: TASR

Zistenia zo správy Najvyššieho kontrolného úradu o kontrole v Národnej diaľničnej spoločnosti sú veľmi vážne, preto sa touto témou v utorok zaoberal mimoriadny parlamentný hospodársky výbor.

Skonštatoval to šéf výboru Peter Kremský. Rezort dopravy ubezpečil, že prešetrenie podozrení považuje za dôležité.

Zvolanie mimoriadneho hospodárskeho výboru iniciovala poslankyňa Miriam Šuteková. Podľa nej bol systém nastavený tak, že mohla "kvitnúť" korupcia. Poukázala na to, že kontrolný úrad konštatoval pochybenia aj z roku 2020, teda za nového vedenia diaľničnej spoločnosti.

Poukázali na nedostatky

"Máme vedomosti o tom, že sa to deje aj teraz, ešte v tomto roku, a preto nebudeme pred tým zatvárať oči, pomenujeme to a budeme žiadať, a to sme urobili aj na výbore, aby sa tieto veci napravili, aby sa vyvodil nejaký druh zodpovednosti," vyhlásila.

Ministerstvo dopravy a výstavby pre TASR uviedlo, že správu kontrolného úradu víta. Kontrola, ktorá sa zrealizovala na základe podnetu a súčinnosti diaľničnej spoločnosti, podľa rezortu dopravy poukázala na konkrétne nedostatky týkajúce sa verejných obstarávaní z čias predchádzajúcich vedení spoločnosti.

"Považujeme za mimoriadne dôležité, aby boli tieto podozrenia riadne prešetrené a následne, aby bola vyvodená zodpovednosť voči konkrétnym ľuďom, či už personálna alebo trestnoprávna," podotklo ministerstvo.

Rezort dopravy zdôraznil, že nový generálny riaditeľ diaľničiarov má za úlohu pokračovať v audite procesov vo vnútri spoločnosti vrátane posilnenia systému vnútornej kontroly. Zároveň má za cieľ zvýšiť výkon spoločnosti tak, aby výstavba diaľnic a rýchlostných ciest napredovala a bola transparentná.

Podpredseda kontrolného úradu Ľubomír Andrassy na rokovaní výboru okrem iného skonštatoval, že úrad nedospel k názoru, že je potrebné informovať ministra dopravy Andreja Doležala, aby začal riešiť otázku vyvodzovania zodpovednosti voči súčasnému vedeniu.

"Pretože sme nadobudli pohľad, že toto vedenie sa snaží nastavovať veci a aj pri tých diskusiách sme pochopili, že tie mnohé veci, na ktoré my upozorňujeme, že bol porušený zákon, že nebol dodržaný, tak už len dochádzali veci, ktoré naštartoval niekto v minulosti," dodal.

Chýbala transparentnosť

Hospodársky výbor prijal uznesenie, ktorým žiada ministra dopravy na vyvodenie personálnej zodpovednosti v diaľničnej spoločnosti.

Národná rada by tiež podľa uznesenia mala požiadať úrad, aby sa urobila finančná kontrola na stavbe D1 Hubová – Ivachnová. "Máme podozrenia a indície o tom, že už teraz je v tomto momente predražená tá zákazka z pôvodných približne 260 miliónov až na 460 miliónov eur," upozornila Šuteková.

Výbor zároveň žiada diaľničiarov, aby zapracovali všetky odporúčania Národného kontrolného úradu a aby o tom výboru každé tri mesiace predkladala správu. Požiadal aj o to, aby boli výboru sprístupnené rozhodnutia v súvislosti s komisiou, ktorá rieši vyrovnanie v prípade tunela Višňové.

Kontrolný úrad po preverení systému verejného obstarávania v Národnej diaľničnej spoločnosti konštatoval, že proces verejného obstarávania v diaľničnej spoločnosti nebol v rokoch 2019 a 2020 nastavený transparentne a nebránil možným podvodom či korupcii.

Slovensko podľa kontrolórov pre nezrovnalosti pri výstavbe diaľnic prichádza o milióny eur. Kontrolované boli zákazky v hodnote viac ako 420 miliónov eur v období rokov 2019 až január 2021.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.