Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.10.2021, 17:04

Akékoľvek lehoty na interrupciu sú nezmyselné. Záborskej zákon treba zahodiť, tvrdí lekár

  • Lekár a právnik Peter Kováč v rozhovore pre HNtelevíziu hovorí o tom, že zákon poslankyne Anny Záborskej situáciu s interrupciami iba skomplikuje. 
  • Aktuálna lehota, počas ktorej má podľa zákona žena o interrupcii premýšľať, je 48 hodín. Podľa návrhu zákona by sa táto lehota mala zvýšiť na 96 respektíve 72 hodín.
  • Lekár vysvetľuje, že akákoľvek lehota na interrupciu je nezmyselná.
  • Podľa Kováča by viacerí lekári, ktorí doposiaľ interrupcie vykonávali, so zákrokmi prestali. Niektorí by zrejme nedokázali odhadnúť, čo je podľa zákona správne.

Návrh zákona poslankyne Anny Záborskej opäť rozpútal diskusie. Lekári, zdravotné sestry aj pôrodné asistentky vyjadrili znepokojenie. Predkladateľom dokonca poslali otvorený list, ktorý už podpísalo viac ako 220 lekárov.

Odborníci tvrdia, že zmeny zasahujú do ich kompetencií, kritizujú najmä lehotu, počas ktorej má žena nad interrupciou premýšľať. Dnes je to 48 hodín v návrhu sa lehota zvýšila na 96 hodín aj keď poslankyňa Záborská tvrdí, že ide o preklep a napokon chce lehotu predlžovať na 72 hodín.

Lekár a právnik Peter Kováč tvrdí, že už súčasná 48-hodinová lehota, je úplne zbytočná. „Ženy, ktoré sa rozhodnú pre interrupciu toto neľahké rozhodnutie urobia po zrelom uvážení, po dôkladnom zvážení. Neviem si predstaviť, že by žena, ktorá takéto rozhodnutie urobí, svoje rozhodnutie v rámci nejakej lehoty na premýšľanie zmenila,“ tvrdí.

Hovorí, že ak žena otehotnie v dôsledku znásilnenia, čo je trestný čin, tak aj na túto situáciu sa vzťahuje súčasná lehota 48 hodín. Ak novela prejde, bude musieť na zákrok čakať ďalších 72 respektíve 96 hodín. Nerozumie pritom, prečo je potrebné ženu takto traumatizovať.

Lehoty sú nezmyselné

„Interrupcia sa hradí v plnom rozsahu, je pravda, že máme stanovenú regulovanú cenu, ale s tým sú spojené ďalšie náklady,“ upozorňuje, ako sa systém aktuálne správa k obetiam takýchto trestných činov.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 73% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.