Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.10.2021, 11:02 Aktualizované dňa 19.10.2021 o 12:06

Pellegrini: Ľudia na Slovensku majú strach, vláda nerieši ich problémy. Trváme na jej odvolaní

Strana Hlas Petra Pellegriniho zvolala tlačovú besedu, na ktorej prezentovala svoj postoj k prioritám vládnej koalície.

Pellegrini: Ľudia na Slovensku majú strach, vláda nerieši ich problémy. Trváme na jej odvolaní
Zdroj: TASR

Expremiér a nezaradený poslanec Národnej rady Peter Pellegrini v utorok vyhlásil, že vláda nezvláda svoju úlohu. Podľa programu parlamentnej schôdze, ktorá sa má začať v utorok popoludní, súdi, že vládna koalícia je "absolútne mimo", pretože program nereflektuje na problémy ľudí.

Zložité časy pre Slovensko

Trvá preto na ambícii iniciovať mimoriadnu schôdzu s cieľom odvolania vlády. Opätovne avizoval kroky, ktoré navrhujú jeho poslanci na zlepšenie v sociálnej oblasti.

"Podľa bodov, návrhov a problémov, o ktorých má rokovať parlament na tejto schôdzi, vláda je absolútne mimo a nechápe, v akých zložitých časoch sa nachádza Slovensko," vyhlásil Pellegrini s tým, že pripravované zákony ľuďom nijako nepomôžu a nenaznačujú, že by vláda vedela, ako konať.

Namiesto riešenia urgentných problémov sa bude parlament podľa jeho slov zaoberať interrupciami, očkovacou lotériou, obmedzením jedno- a dvojcentových mincí.

Dodal, že spolu s nezaradenými poslancami z jeho strany predložili návrhy na pomoc ľuďom, napríklad návrh na pandemické OČR v podobe čistého príjmu, na dočasné zníženie DPH na energie na päť percent počas celej zimnej vykurovacej sezóny, ale aj návrh na valorizáciu dôchodkov aj v budúcom roku aspoň vo výške dvoch percent.

Rast cien predstavuje problém

Neočakáva, že ich koalícia posunie do druhého čítania. Plánujú však navrhovať aj jednorazovú kompenzáciu pre slovenských seniorov, ktorá by sa mala vyplatiť na jar v budúcom roku.

Pellegrini pritom poukázal na aktuálnu situáciu, rast cien energií či potravín, zhoršujúcu sa pandemickú situáciu i hroziace problémy vo viacerých odvetviach. "Ľudia sa boja a pri pohľade na to, ako nekoná vláda SR, nevidia nádej, že im dokáže v týchto časoch pomôcť," dodal a kritizoval nečinnosť lídrov vládnej koalície.

Namieta, že v poslednom čase nezasadal ani ekonomický krízový štáb. Na pokles volebných preferencií svojej mimoparlamentnej strany Hlas-SD reagoval tým, že percentá majú stabilizované. Hlas-SD chce podľa jeho slov ponúkať nie "ukričaný a agresívnejší" typ politiky, ale rozvážny a profesionálny, so snahou riešiť problémy ľudí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.