Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.10.2021, 14:25

Podľa obchodnej komory vláda nie je schopná akčných krokov. Žiada ju o zníženie dane

  • Obchodná komora žiada vládu o zníženie dane z pridanej hodny pre výrobné spoločnosti.
  • Predkladá jej viacero podmienok smerujúcich k stabilite podnikania.
  • Komora poukazuje na to, že štátnu pokladnicu plní aj podnikateľský sektor.
Podľa obchodnej komory vláda nie je schopná akčných krokov. Žiada ju o zníženie dane
Zdroj: TASR/AP

Slovenská obchodná a priemyselná komora navrhuje, aby vláda v okamžitej odpovedi na vysoké ceny energetických nosičov dočasne znížila daň z pridanej hodnoty pre výrobné spoločnosti. Povedali to jej predstavitelia počas štvrtkovej tlačovej konferencie.

​Okrem toho tiež navrhujú využiť prostriedky získané z predaja emisných povoleniek pre podnikovú sféru, rovnako ako peniaze získané ako mimoriadny odvod sieťových odvetví. Takisto žiadajú pozastaviť, prípadne rozložiť na dlhšie obdobie nákupy vojenskej techniky a striktne ich spojiť s ofsetovými programami.

Obchodná komora požaduje od vlády jasnú dlhodobú predstavu o riešení problémov v oblasti makroekonomickej stability, ozrejmiť zámer daňovej a odvodovej politiky do konca volebného obdobia a zároveň vrátiť proces prípravy rozpočtu do transparentnej podoby.

Komora tiež žiada dlhodobú a jasnú koncepciu pri stanovovaní cien elektrickej energie a energetických nosičov, stanovenie pravidiel pri angažovanosti štátu pri zabezpečení cien tak, aby neboli likvidačné pre podniky pôsobiace na Slovensku.

Komora kritizuje vládu, že neakceptuje fakt, že príjmy do štátnej pokladnice závisia od podnikateľského sektora. Podnikanie sa pritom pre pandémiu nového koronavírusu sťažilo. "Pandémia odhalila všetky slabosti systému, v ktorom žijeme," povedal predseda Komory Peter Mihók s tým, že na mysli má ekonomický, politický i spoločenský systém.

Dodal, že podnikateľom chýba aktívny prístup vlády. Negatívne spoločenské prostredie ovplyvňuje aj podnikateľský sentiment a bráni tak firmám riešiť strategické otázky. Zlepšovanie situácie zase prerušili 3. vlna pandémie, zdražovanie energetických nosičov a aj nekonzistentné konanie vlády.

Obchodná komora upozornila, že v súčasnosti je potrebné okrem akútnych problémov riešiť aj budúcnosť. "Mať jasnú predstavu, ako si Slovensko poradí s výzvami postcovidového obdobia," poznamenali predstavitelia komory.

Ak si vláda problémy v niektorých oblastiach uvedomuje, podľa komory nie je schopná akčných krokov na razantné zlepšenie súčasnej situácie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.