Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.10.2021, 11:30

Sulík neplánuje nahradiť distribučkám prípadné straty. Taký manažér viem byť aj ja, tvrdí

  • Bývalých odberateľov Slovakia Energy si môže prevziať Slovenský plynárenský priemysel.
  • Spoločnosť pre nich musí nakúpiť elektrinu za vysoké ceny. Minister to nevníma ako stratu, ale ako náklad.
Sulík neplánuje nahradiť distribučkám prípadné straty. Taký manažér viem byť aj ja, tvrdí
Zdroj: TASR/AP

Ministerstvo hospodárstva neplánuje nahradiť distribučným spoločnostiam prípadnú stratu, ktorá by im vznikla prevzatím zákazníkov Slovakia Energy. Odberateľov elektrickej energie tejto firmy môže prevziať Slovenský plynárenský priemysel, povedal vo štvrtok minister hospodárstva Richard Sulík.

​Západoslovenská, stredoslovenská a východoslovenská energetika sú dodávateľmi poslednej inštancie elektriny pre klientov skrachovaných energetických spoločností, no nemajú vytvorené dostatočné rezervy nakúpenej elektriny za výhodné ceny, ktoré by pokryli približne 200-tisíc nových zákazníkov od Slovakia Energy.

Sulík pripomenul, že distribučné spoločnosti sa stali dodávateľmi poslednej inštancie na základe vlastnej žiadosti. „Oni to chceli, osem rokov to fungovalo. Ja neviem, či za tých osem rokov nejaká 'firmička' skrachovala, ale preto chceli byť dodávateľmi poslednej inštancie, že keď niekto skrachuje a nie je práve kríza, tak im to padne do lona,“ povedal Sulík.

Minister odmietol požiadavky spoločností, aby štát straty spoločnostiam uhradil. „Taký manažér aj ja viem byť, že pokiaľ sú zisky, všetko fajn, podnikám a búcham sa do pŕs, a len čo sú straty, na základe toho, že sa do toho dobrovoľne prihlásili, tak štát rýchlo, poď nás zachrániť,“ dodal minister.

Riešením je podľa Sulíka prechod zákazníkov Slovakia Energy pod Slovenský plynárenský priemysel, ktorý je dodávateľom poslednej inštancie pre plyn, ale zároveň obchoduje aj s elektrickou energiou. Zvýšené náklady na nových zákazníkov, pre ktorých by musel Plynárenský priemysel nakúpiť elektrinu za súčasné, extrémne vysoké ceny, by podľa ministra neboli stratou, ale nákladom na získanie nových zákazníkov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.