Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.10.2021, 09:09

Na pojednávaní s bývalým šéfom kontrarozviedky a expolicajtom by mohli odznieť záverečné reči

  • Pokračuje hlavné pojednávanie s bývalým šéfom kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Petrom Gašparovičom a expolicajtom Ladislavom Vičanom.
  • V Pezinku majú vypovedať dvaja svedkovia. Po nich by mohli zaznieť záverečné reči. 
Na pojednávaní s bývalým šéfom kontrarozviedky a expolicajtom by mohli odznieť záverečné reči
Zdroj: TASR/AP

Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračuje hlavné pojednávanie s bývalým šéfom kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Petrom Gašparovičom a bratislavským expolicajtom Ladislavom Vičanom. Vypovedať by mali dvaja svedkovia, potom by mohli zaznieť záverečné reči.

​Prokurátor podal na súd obžalobu za obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku. Vyplýva z nej, že mali obaja participovať na zrušení predbežného opatrenia vydaného Kriminálnym úradom finančnej správy, ktorým bol obchodnej spoločnosti Bopal zablokovaný majetok.

Rozhodnutie Kriminálneho úradu mali pomôcť zvrátiť, dohodnúť sa mali na prijatí úplatku vo výške 400-tisíc eur, ktorý mali rozdeliť aj iným osobám.

Napokon malo prísť k vyplateniu zálohy vo výške 200-tisíc eur. V prípade dokázania viny pred súdom im hrozí trest odňatia slobody v trvaní od desať do 15 rokov. Obžalovaní tvrdia, že sú nevinní. Prijatie úplatku odmietajú.

V závere júla vypovedal pred súdom podnikateľ Dušan Bočkay, tvrdil, že bývalý šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Gašparovič mal od neho žiadať za odblokovanie majetku firmy Bopal úplatok vo výške 400-tisíc eur.

Políciou mal byť podľa jeho slov vydieraný. Vypovedala aj Bočkayova expartnerka Martina Krištofová. Vyhlásila, že jej bývalého partnera policajti nevydierali, ale vedome platil za služby v snahe zahladiť trestnú činnosť.

Dvojica Gašparovič a Vičan bola zadržaná na začiatku decembra 2020 počas akcie Judáš. Národná kriminálna agentúra v rámci nej obvinila osem osôb. Medzi obvinenými boli aj bývalý prezident Policajného zboru Milan Lučanský či exnámestník Slovenskej informačnej služby Boris Beňa, ako aj ďalší bývalí predstavitelia informačnej služby a bývalí vysokopostavení funkcionári Policajného zboru a finančnej správy.

Obvinení boli z korupcie a jedna osoba aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Lučanský sa vo väzbe v ústave v Prešove pokúsil o samovraždu a 30. decembra 2020 zomrel. Voči nemu stíhanie zastavili. Bývalý námestník Slovenskej informačnej služby Beňa uzavrel dohodu o vine a treste. Dostal trojročný trest s podmienečným odkladom na päť rokov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.