Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.10.2021, 17:10

Na sviatky môže prísť dočasné sprísnenie opatrení, hovorí Klus pre HN

  • V rozhovore so štátnym tajomníkom rezortu zahraničia Martinom Klusom sa dočítate:
  • Prečo obmedzenia pri cestovaní v počas nadchádzajúcej vlny pocítia najmä neočkovaní. 
  • Čoho sa obávajú v súvislosti s blížiacimi sa sviatkami.
  • Za akých okolností sa bude dať cestovať do USA.
  • Ako sa zmení Nemecko po nedávnych voľbách a kto nahradí Angelu Merkelovú.
  • Ako hodnotí antivakcinačnú kampaň a postoje slovenskej opozície.

Aktuálna mapa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) potvrdzuje, že Slovensko je na tom najhoršie z krajín V4. Viaceré krajiny pristúpili k tomu, že nás zaraďujú na červený zoznam, čím sa pre Slovákov sprísňujú podmienky pre vstup do krajiny. Môžeme očakávať podobný postup od iných krajín?

Slovensko bolo prvýkrát na ECDC celé zaradené ako červené. Viaceré krajiny, ktoré sa podľa ECDC riadili aj v minulosti, môžu pristúpiť k podobným opatreniam. Sprísňujú sa podmienky pre Slovákov pri vstupe do Estónska. V minulosti mapu ECDC pomerne presne kopírovali aj Belgičania a dá sa očakávať, že aj Nemecko by prostredníctvom Kochovho inštitútu mohlo upraviť podmienky pre vstup našich občanov.

Cítime a vnímame však, že aj tieto krajiny intenzívne rozlišujú medzi zaočkovanými a neočkovanými. Napríklad v prípade očkovaných osôb, pokiaľ ide o Česko alebo Nórsko, nie sú v princípe žiadne obmedzenia. Očakávame, že v tomto duchu sa to bude vyvíjať aj ďalej a čím horšia bude situácia, tým prísnejšie pravidlá môžu byť.

Je rezort zahraničia vopred informovaný o tom, že daná krajina chystá nejaké opatrenia? Dá sa to z našej strany ovplyvniť, alebo ide o čisto vnútroštátne rozhodnutie?

Istá koordinácia prebiehala a prebieha hlavne so susednými krajinami, pretože to je aj o mobilite pracovnej sily, osobitne pokiaľ ide o Česko alebo Rakúsko. V prípade ostatných krajín je to o tom, že naše úrady aktívne sledujú situáciu v tamojších inštitúciách a ony nás potom upozorňujú, že treba upraviť podmienky vstupu. Tie my aktualizujeme na dennej, niekedy až hodinovej báze na webe ministerstva zahraničia.

V minulosti sa dialo, že sa okolité krajiny, ako napríklad aj Česko, voči nám úplne uzavreli, keď bola situácia na Slovensku vážna. Aktuálna vlna má veľmi podobný priebeh, môžeme tak očakávať podobný vývoj aj v tejto vlne? Alebo očkovanie zaručilo, že sa takéto niečo už nestane?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 87% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.