Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.10.2021, 17:57 Aktualizované dňa 12.10.2021 o 19:05

Špeciálna prokuratúra obvinila Kažimíra z podplácania. Reagoval, že sa necíti byť vinný

Obvinenie sa má týkať úplatku pre vtedajšieho šéfa Finančnej správy Františka Imreczeho.

Špeciálna prokuratúra obvinila Kažimíra z podplácania. Reagoval, že sa necíti byť vinný
Zdroj: HN/Peter Mayer

Bývalého ministra financií a súčasného guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra mali obviniť pre úplatky. V utorok o tom informoval portál aktuality.sk, podľa ktorého obvinenie vzniesol Úrad špeciálnej prokuratúry.

​Podľa portálu má súvisieť s úplatkom približne 50-tisíc eur pre vtedajšieho šéfa finančnej správy Františka Imreczeho. Guvernér NBS Kažimír má čeliť obvineniu z podplácania.

50-tisícový úplatok

Prokuratúra ani polícia informáciu zatiaľ nepotvrdili. "V tejto chvíli nie je možné poskytnúť žiadne informácie," reagovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

​Má ísť o úplatok vo výške približne 50-tisíc eur. Vypovedá o tom Imrecze, ktorý je obvinený vo viacerých kauzách a spolupracuje s políciou.

Guvernér NBS odmietol obvinenie z podplácania. "Nemám žiadne informácie a nie som si ani vedomý porušenia zákona, zároveň som nikdy nemal ani žiadny záujem vplývať na akékoľvek konania," reagoval Kažimír na obvinenie.

Bývalý minister financií tvrdí, že sa "necíti byť vinný zo žiadneho trestného činu" a zároveň je podľa neho skutkový stav v uznesení nepravdivý a v samotnom odôvodnení chýbajú potvrdzujúce dôkazy.

Obvinení prominenti

V rámci augustovej akcie Mýtnik III bol okrem iných obvinený aj bývalý štátny tajomník na rezortu financií Radko Kuruc. „Vzhľadom k tomu, čo som čítal v médiách, je pre mňa ťažké uveriť, že by bol vinný. Aj vzhľadom k tomu, že veľmi dobre viem, aké mal kompetencie,“ povedal Kažimír.

Obvinenia sa v tomto prípade týkajú korupčnej trestnej činnosti, ktorá má základ v štyroch rôznych skutkoch. Medzi obvinenými je aj bývalá prezidentka daniarov Lenka Wittenbergerová, ktorá sa priznala k skutku.

Obvinení sú tiež podnikateľ Miroslav Výboh aj Imrecze. Na Výboha vydali medzinárodný aj európsky zatykač.

​Kažimír bol ministrom financií v rokoch 2012 až 2019 v dvoch vládach Roberta Fica (Smer) a tiež vo vláde Petra Pellegriniho (vtedy Smer). Zároveň bol v rokoch 2010 až 2019 podpredsedom strany Smer-SD.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.