Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.10.2021, 10:25 Aktualizované dňa 12.10.2021 o 13:01

Lengvarský bude bojovať proti šíreniu klamstiev o očkovaní. Je pripravený trestať aj zdravotníkov

Ako uviedol generálny prokurátor, stíhaniu by mal čeliť každý, kto naplní skutkovú podstatu trestného činu. 

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský rokoval s generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom o ochrane zdravotníkov počas očkovania. Tí čoraz častejšie čelia či už slovným alebo fyzickým útokom zo strany odmietačov vakcíny.

Dôležitou témou bol aj proti šíreniu nepráv a hoaxov. Po stretnutí to novinárom povedal Lengvarský. "Riešili sme, ako týchto ľudí vyhľadať, odhaliť a riešiť či už priestupkovo alebo trestným stíhaním," povedal minister s tým, že zasahovať chce aj proti zdravotníkom. Ako konkrétne zatiaľ povedať nevedel. 

Ako uviedol generálny prokurátor, stíhaniu by mal čeliť každý, kto naplní skutkovú podstatu trestného činu. 

Pripomenul, že zdravotníci majú pri výkone povolania status chránenej osoby. Páchateľom atakov preto hrozia vyššie tresty. O aktuálnej situácii bude hovoriť aj s dočasným prezidentom Policajného zboru Štefanom Hamranom.

"Od 1. januára 2017 zdravotnícki pracovníci pri výkone zdravotnej starostlivosti v súvislosti s ochranou života a zdravia občanov požívajú status chránenej osoby. To v praxi znamená, že v prípade, že sú objektom útoku, či už verbálneho alebo fyzického, konania majú byť posudzované ako závažnejší spôsob konania. Hrozí za ne vyššia trestná sadzba," skonštatoval Žilinka.

Generálny prokurátor poznamenal, že prioritným orgánom pri odhaľovaní trestných činov sú orgány Policajného zboru. Pri avizovanom utorkovom stretnutí chce apelovať na šéfa polície, aby boli činné. Deklaroval im plnú podporu orgánov prokuratúry.

"Stretnutie bolo pre mňa veľmi prínosné. Cítim tu jednoznačnú podporu, či už zo strany generálnej prokuratúry alebo Policajného zboru pri ochrane zdravotníckych pracovníkov, ale aj pri zamedzení šíreniu nepravdivých správ, ktoré prispievajú k tomu, že máme plné nemocnice pacientov, ktorí by tam nemuseli byť," vyhlásil minister zdravotníctva.

Hoaxy, ktoré šíria samotní zdravotníci, sa majú riešiť na úrovni ministerstva zdravotníctva. Poznamenal, že šíritelia nepravdivých správ prispievajú k preplnenosti nemocníc, úmrtiam, keďže väčšina obetí ochorenia COVID-19 je nezaočkovaná, ako aj obmedzeniu poskytovania "klasickej" medicíny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.