Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.12.2017, 00:00

Danko spochybnil Kisku

Predseda parlamentu nepovažuje Kiskove kroky za správne.

Andrej Danko
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Vymenovanie ústavných sudcov sa napriek utorkovému rozhodnutiu prezidenta Andreja Kisku ukončiť trojročný zápas s Národnou radou stále nezavŕšil. Podľa predsedu Národnej rady Andreja Danka a podpredsedu Bélu Bugára prezident nemôže vymenovať súčasne Janu Laššákovú aj Mojmíra Mamojku. Obaja totiž kandidovali ako náhradníci na miesto po sudcovi Ľubomírovi Dobríkovi. „Predseda Národnej rady žiada prezidenta o zváženie týchto skutočností pri výbere a vymenovaní sudcov Ústavného súdu na konkrétne uvoľnené miesta sudcov,“ odkázal Dankov hovorca Tomáš Kostelník.

Nesúhlasí Kiska ani odborníci
Na margo vyjadrení sa ohradila aj samotná hlava štátu. „Prezident Andrej Kiska ukončil tento spor, teraz je na rade vláda a Národná rada, a majú jedinečnú možnosť upraviť pravidlá výberu kandidátov na sudcov Ústavného súdu,“ uviedol hovorca prezidenta Roman Krpelan.
Proti názoru Danka s Bugárom sa však postavili aj odborníci na ústavné právo. Podľa nich parlament už svoju úlohu zohral a momentálne je to už len na prezidentovi. Bývalý sudca Ústavného súdu Ján Drgonec si myslí, že svojím vyhlásením sa predseda Národnej rady stavia nad Ústavný súd, pretože ten prikázal Kiskovi vymenovať sudcov z dostatočného počtu kandidátov. „Tiež povedal, že vec vracia na samý začiatok. Tá skutočnosť, že

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.