Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.12.2017, 17:52

Posun v kauze Mečiarových amnestií: Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie

Trestné stíhanie bolo začaté pre trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Posun v kauze Mečiarových amnestií: Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie
Zdroj: archív HN

Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci amnestií, ktoré v roku 1998 udelil ako zastupujúci prezident bývalý premiér Vladimír Mečiar.

„Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave začal vo veci trestné stíhanie pre trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa,“ povedala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Lucia Mihalíková pre denník Pravda, ktorý o tom informuje na svojom webe.

Pozrite si aj krátke video, ktoré vysvetľuje, o čo ide v kauze Mečiarových amnestií:

​Generálna prokuratúra v júni tohto roka vydala Krajskej prokuratúre v Bratislave pokyn, aby na základe nálezu Ústavného súdu k zrušeniu Mečiarových amnestií preskúmala, či neboli naplnené zákonné znaky "skutkovej podstaty trestného činu súvisiaceho s podozrením zo zneužívania právomoci verejného činiteľa."

​Hoci v auguste polícia rozhodla, že prípad je premlčaný a Mečiara stíhať nebude, už v októbri Generálna prokuratúra vyhodnotila uznesenie vyšetrovateľa za predčasné a záležitosť mu vrátila.

Ústavný súd v náleze v prípade Mečiarových amnestií niekoľkokrát konštatoval, že bývalý premiér ich udelením zneužil svoje právomoci.

​Po tom, čo si poslanci zmenou Ústavy na to otvorili dvere, zrušili 5. apríla 2017 takmer po 20 rokoch 129 hlasmi kontroverzné Mečiarove amnestie. Na rade bol ešte Ústavný súd, ktorý mal ich rozhodnutie potvrdiť. Tak sa stalo 31. mája. Za hlasovalo osem z desiatich ústavných sudcov.

Amnestie udelené v roku 1998 vtedajším premiérom Vladimírom Mečiarom sa týkajú prípadu zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho do cudziny, ako aj zmareného referenda. Zo skutku zavlečenia bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS. S prípadom súvisí aj vražda Róberta Remiáša.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.