Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.12.2017, 13:47 Aktualizované dňa 13.12.2017 o 14:49

Smer váha, či byť štvrtýkrát vo vláde. Stranu by to mohlo zničiť, tvrdí Fico

Premiér pripustil, že by za prezidentského kandidáta mohol Smer podporiť Miroslava Lajčáka.

Smer váha, či byť štvrtýkrát vo vláde. Stranu by to mohlo zničiť, tvrdí Fico
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Smer-SD by mohol za prezidentského kandidáta podporiť Miroslava Lajčáka, súčasného ministra zahraničných vecí a úradujúceho predsedu Valného zhromaždenia OSN. Povedal to premiér Robert Fico (Smer-SD) v rozhovore pre týždenník Plus sedem dní.

"Sú ľudia v Smere-SD alebo spojení so Smerom-SD, ktorí na verejnosti nie sú vnímaní až tak stranícky... Osobne vnímam napríklad Mira Lajčáka ako veľmi silného človeka, ktorý by mal právo uchádzať sa o takúto pozíciu," povedal Fico pre týždenník.

Lajčák nateraz nerieši otázku svojej prípadnej kandidatúry v prezidentských voľbách, ktoré sa uskutočnia v roku 2019. Lajčák to uviedol v stredu po zasadnutí vlády v reakcii na slová premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ktorý povedal, že Smer-SD by mohol Lajčáka podporiť za prezidentského kandidáta.

„Tá ponuka nie je na stole, neriešim to a je vôbec predčasné o niečom takom hovoriť, ale v každom prípade si vážim názor každého človeka, ktorý si ma vie v takej funkcii predstaviť, lebo je to, samozrejme, najvyššia ústavná funkcia,“ reagoval šéf slovenskej diplomacie. S premiérom podľa jeho slov túto otázku nepreberal.

Lajčák zaregistroval, že sa v médiách objavili úvahy o jeho kandidatúre. „Vážim si to, samozrejme, že sa moje meno v takýchto súvislostiach spomína, ale ako som povedal, ja riešim, to čo mám tu a teraz na stole, mám dve veľmi dôležité funkcie, takže, neriešim takúto otázku,“ zopakoval.

Premiér tiež uviedol, že "si nie je istý, či má byť Smer-SD štvrtýkrát vo vláde, lebo by to stranu mohlo zničiť". " Diskutujeme o tom, či máme za každú cenu bojovať o pozíciu v novej vláde, pretože účasť Smeru-SD vo štvrtej vláde po sebe by mohla mať pre stranu devastujúce účinky," priznal Fico s tým, či možno nezaujať pozíciu silnej opozície, ktorá sa znovu nadýchne a ponúkne nové kádre.

Premiér nedávno potvrdil, že za prezidenta kandidovať nebude. Súčasný prezident SR Andrej Kiska zverejní rozhodnutie o tom, či bude opätovne kandidovať na túto funkciu, najneskôr do septembra 2018.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.