Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.12.2017, 18:17

„Je to veľké zadosťučinenie, že si Kiska uznal chybu." Pozrite si reakcie politikov na rozhodnutie prezidenta

Pozrite si reakcie politikov na to, že prezident Andrej Kiska napokon vymenuje troch sudcov Ústavného súdu.

Prezident Andrej Kiska
Zdroj: TASR/M. Baumann

Prezident Andrej Kiska vymenuje vo štvrtok za ústavných sudcov Mojmíra Mamojku, Janu Laššákovú a Miroslava Ďuriša.

Vyhlásil v utorok v Prezidentskom paláci v reakcii na rozhodnutie senátu Ústavného súdu. Kiska sa rozhodol ukončiť tri roky trvajúci spor s Národnou radou SR, ktorá kandidátov navrhla.

Pozrite si reakcie politikov na to, že prezident Andrej Kiska vymenuje troch sudcov Ústavného súdu:

Strana SaS
Ústavný súd urobil rozhodnutie, ktoré aj odborníci na ústavné právo označili za čierny deň slovenskej ústavnosti. Rozumieme snahe pána prezidenta neeskalovať napätie v spoločnosti. Je otázkou, či sa takáto snaha neprejaví ešte oveľa väčším napätím v budúcnosti. Až budúcnosť ukáže, či sú oprávnené obavy, že vymenovaní ústavní sudcovia naozaj podporia pretváranie Ústavného súdu SR na filiálku Smeru alebo zostanú verní právu a spravodlivosti.

Igor Matovič, šéf OĽaNO
Ústavný súd by mal byť výkladnou skriňou súdnictva. Preto ma mrzí, keď tam zasadne človek, ktorý sedí v parlamente. Je to politizácia ÚS. Prezident Kiska musí vyvíjať tlak na koalíciu, aby sa zmenil zákon. Neverím, že Laššáková bude nezávislou ústavnou sudkyňou, keďže je roky poslankyňou Smeru-SD. Toto je chyba procesu.

Ján Budaj, poslanec OĽaNO
V roku 2018 sa má doplniť ďalších deväť ústavných sudcov. Ak to bude bez zmeny zákona, Slovensko bude v riziku, že ÚS bude jednofarebný. Ministerka Žitňanská je tá, na kom v tejto chvíli leží zodpovednosť. Aby prišla so zákonom, ktorý zmení spôsob voľby kandidátov na ústavných sudcov tak, že sa bude voliť kvalifikovanou väčšinou. Takto je to v 90 percentách krajín EÚ.

Andrej Danko, šéf SNS a parlamentu
„Oceňujem rozhodnutie prezidenta Andreja Kisku vymenovať chýbajúcich sudcov Ústavného súdu. Vidím to ako možnosť na začatie odborného dialógu o zlepšení podmienok výberu ústavných sudcov.

Róbert Madej, poslanec Smeru a šéf ústavnoprávneho výboru
Považujem za veľkú mieru zadosťučinenia, že prezident Andrej Kiska si uznal svoju chybu a mieni napraviť protiústavný stav, ktorý vyvolal. Súčasne nesúhlasím s akýmikoľvek hodnoteniami prezidenta na adresu Ústavného súdu. Považujem ich za zásterku. Andrej Kiska nechce dať najavo, že v tomto spore musí nevyhnutne ustúpiť. Z jeho konania možno vyvodiť, že si uznal chybu. Kiska sa nevedel rozhýbať tri roky, tak ho poprosím, nech nás nenaháňa.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.