Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.12.2017, 00:00

Regiónom má pomôcť už 12. novela zákona

Od apríla chce štát do menej rozvinutých regiónov pritiahnuť podniky s vysokou pridanou hodnotou.

Peter Pellegrini a Peter Žiga
Zdroj: TASR/J. Kotian

Ministerstvo hospodárstva má ďalší plán, ako pomôcť zaostalým regiónom. V poradí už 12. novelu zákona o investičnej pomoci posunuli poslanci do druhého čítania. Platiť by mala od apríla. Podpora má smerovať hlavne do získavania investícií s vysokou pridanou hodnotou, na výskum a vývoj. V rámci podpory rezort hospodárstva plánuje vypustenie požiadavky tvorby pracovných miest v priemyselnej výrobe i zmenu v odmeňovaní. „V oblasti technologických centier a centier podnikových služieb nahradila podmienku zamestnania podielu vysokoškolsky vzdelaných ľudí podmienka vyplácania vyšších ako priemerných miezd v danom okrese,“ priblížilo ministerstvo.

Radšej menej byrokracie

Najlepším stimulom pre podnikateľov je zníženie byrokracie, korupcie, zlepšenie vzdelávania a pracovného trhu, oponuje Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení. „Vítame skutočnosť, že nebude potrebné zvyšovať počet pracovných miest. V prípade investícií do modernizácie je časté, že nové procesy majú nižší nárok na pracovné sily a potrebu ľudskej práce ako tie zastarané. Inak by nemuseli byť konkurencieschopné,“ uviedla pre HN Miriam Špániková, hovorkyňa asociácie, a dodala, že podmienka vyššej mzdy ako priemernej môže pomôcť vylúčiť podporu investícií do „montážnych dielní“.

Analytik spoločnosti INESS Martin Vlachynský súhlasí s potrebou rozvíjania podnikania s vysokou pridanou hodnotu v regiónoch, reálne možnosti sú však podľa neho na Slovensku menej priaznivé. „Dôležitá je geografická realita. Do Revúcej či do rozptýlených obcí Slovenského rudohoria nepríde investičná banka, vývojové stredisko prúdových motorov, servisné stredisko Apple či bi

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.