Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.12.2017, 15:07

Voľby to potvrdili, Smer stráca voličov aj energiu, vyhlásil Maďarič

Marek Maďarič sa na sneme strany prihovoril delegátom. Hovorí, že Smer potrebuje sebareflexiu.

Strana Smer-SD stráca voličov, pozície a energiu. Je to objektívny proces a nikto nemôže čakať, že znovu bude vládnuť sám. Faktom však je, že pokles tejto strany opakovane potvrdzujú rôzne voľby. Na sneme Smeru-SD to vyhlásil bývalý podpredseda strany Marek Maďarič.

"Sú naše myšlienky dostatočne presvedčivé? Sme dostatočne dôveryhodní pri ich predstavovaní? A sme schopní meniť stranu a v rámci nej aj samých seba?" pýtal sa. Maďarič tvrdí, že jeho výzva, aby sa Smer-SD vyhol osudu HZDS, je ešte naliehavejšia.

"Smer-SD môže byť po ďalších voľbách súčasťou koalície, ale hrá sa o viac. Hrá sa o to, či bude Smer-SD prítomný na politickej scéne aj v nasledujúcej dekáde a v akej kondícii," myslí si.

Tento názor si Maďarič vytvoril nielen na základe výsledkov volieb do vyšších územných celkov, ale najmä na základe reakcií strany na výsledky. "Prišli sme o štyroch županov a v Bratislavskom kraji sme ani neboli schopní mať kandidáta. Župné voľby boli príležitosťou na väčšiu a hlbšiu sebareflexiu. Sebakritika nie je slabosť, ale je to miera vnútornej sily," upozornil.

Marek Maďarič je presvedčený, že strana, ktorá chce byť prítomná na politickej scéne, musí mať hodnoty a myšlienky, ktoré napĺňajú záujmy jej voličov, musí mať predstaviteľov, ktorí konajú presvedčivo a v súlade s týmito hodnotami a musí dokázať meniť predstaviteľov, ktorí stratili energiu či oslabujú jej dôveryhodnosť.

Bývalý podpredseda si myslí, že predstavitelia Smeru-SD sa musia vrátiť k ideálom. "V politike nie sme preto, aby sme si udržali pozície. Väčšie zmeny považujem za potrebné. Preto aj môj odchod z funkcie, lebo treba začať od seba," vysvetlil.

Maďarič poďakoval predsedovi strany Robertovi Ficovi za veľmi korektnú dlhoročnú spoluprácu, za jeho otvorenosť a veľkorysosť. "Verím, že to tak zostane aj do budúcna," odkázal. Jeho prejav delegáti odmenili dlhým potleskom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.