07.12.2017, 00:00

Slovenské deti v čítaní zaostávajú, sme na úrovni Nemecka a Rakúska

Slovenské deti v čítaní zaostávajú, sme na úrovni Nemecka a Rakúska
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Každé piate dieťa v Európskej únii má problémy s čítaním, pritom čitateľská gramotnosť sa považuje za základnú nutnosť pri ďalšom vzdelávaní. Slovensko v meraniach PIRLS stagnuje. Pretočiť priemer Európskej únie či OECD sa nám stále nedarí ani v tejto oblasti.


Testovali tisíce žiakov
Slovensko sa do spomínaného testovania zapojilo štvrtýkrát, no žiadne prekvapenie sa nekonalo. Výskum PIRLS 2016 skúmal čitateľskú gramotnosť štvrtákov na základných školách. Výsledok je rovnaký ako pri výskume z roku 2011, Slovensko získalo 535 bodov, priemer škály PIRLS je 500 bodov. Nepodarilo sa nám dosiahnuť priemer Európskej únie, ktorý je o päť bodov lepší ako náš výsledok, priemer krajín OECD je 541 bodov. „V roku 2016 dosiahli slovenskí žiaci zhodný počet bodov ako v roku 2011,“ konštatuje tlačový odbor rezortu školstva. Na Slovensku sa do testovania zapojilo 220 škôl a viac ako 5 400 žiakov. Porovnateľný výsledok mali aj žiaci z Rakúska, Nemecka, Izraela či Portugalska.


Podľa analytika z inštitútu INESS Roberta Chovanculiaka

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.