Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.12.2017, 17:25

Jankovská stiahla svoju kandidatúru do Súdnej rady

S kandidátkou vlastnej štátnej tajomníčky mala problémy šéfka rezortu spravodlivosti.

Jankovská stiahla svoju kandidatúru do Súdnej rady

Monika Jankovská je štátna tajomníčka na ministerstve spravodlivosti a vládny Smer ju dlhodobo pretláčal aj do Súdnej rady SR. Proti jej kandidatúre však vystupovala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). 

Pre Žitňanskú to bola natoľko principiálna otázka, že kvôli nominácii Jankovskej hrozila demisiou a parlament niekoľko krát posúval hlasovanie v tejto otázke. 

Dnes Jankovská pre Pravdu potvrdila, že svoju kandidatúru stiahla. „Vzhľadom na udalosti posledných týždňov som sa rozhodla vziať späť svoj súhlas s nomináciou do Súdnej rady za člena Súdnej rady SR. Spolitizovanie mojej kandidatúry je v priamom rozpore s mojou doterajšou profesionálnou prácou,“ uviedla pre Pravdu.

Už minulý týždeň sa pri tom hovorilo, že v Smere si možno Jankovskej nomináciu rozmyslia. "Rozmýšľame o tom, ale ešte nie je rozhodnuté," povedal agentúre TASR o stiahnutí nominácie zdroj z prostredia Smeru-SD. Vo vedení parlamentu je podľa informácií TASR názor, že na aktuálnej schôdzi treba voľbu už doriešiť, lebo to nejde odsúvať donekonečna. Voľbu parlament pre nedohodu v koalícii presúva už od leta.

Šéfka rezortu justície vytrvalo odmieta Jankovskú, hovorilo sa aj o tom, že by mohla podať demisiu, ak by parlament túto nomináciu schválil. Žitňanská trvá na tom, že v Súdnej rade nemajú sedieť politici a sudcovia. Odvoláva sa pritom na programové vyhlásenie vlády. Jankovská je sudkyňa a v parlamentných voľbách kandidovala za Smer-SD.

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár povedal, že keď ministerka Jankovskú odmieta, poslanci Mosta-Híd za ňu nemôžu hlasovať. Voľbou sa má zaoberať aj sobotňajšia Republiková rada Mosta-Híd.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.