Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.12.2017, 17:09 Aktualizované dňa 04.12.2017 o 19:15

Lunter sa dostal do sporu s Kotlebovými ochrankármi. Simon chcel zavolať policajtov

Inaugurácia Jána Luntera v Rimavskej Sobote sa nezaobišla bez incidentu.

Novozvolený predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ján Lunter (nezávislý) zložil v pondelok slávnostný sľub a ujal sa vedenia Úradu BBSK. Stalo sa to na ustanovujúcom zasadnutí krajských poslancov v župnom dome v Rimavskej Sobote.

Jeho inaugurácia sa však nezaobišla bez incidentu. Ochranka, ktorá stála pred vstupom do sály, nechcela pustiť do miestnosti jedného novinára. "Ľudia majú právo byť na mojej inštalácii, ja si to prajem," vysvetľoval nastupujúci šéf kraja ochrankárom pred dverami. Narazil však iba na odmietnutie bez slov od o hlavu vyššieho muža.

"Pustite ich. Nula bodov?" snažil sa bez úspechu komunikovať Lunter. "Pán predseda, zavoláme aj štátnych policajtov," reagoval na situáciu poslanec Zsolt Simon.

To nakoniec nebolo potrebné, novinára regionálnej televízie Rimava cez ochranku pri dverách dostal až dosluhujúci župan Marian Kotleba.

Lunter bude robiť audit

Personálne, právne i ekonomické audity na zistenie reálneho stavu kraja, naštudovanie organizačnej štruktúry jeho úradu a osobné rozhovory so zamestnancami.

To budú prvé kroky, ktoré podľa vlastných slov vykoná nový predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ján Lunter po svojom nástupe do funkcie. Oficiálne sa jej ujal v pondelok na ustanovujúcom zasadnutí Zastupiteľstva BBSK v Rimavskej Sobote.

Sociálne priority

„Prvý krok bude zoznámiť sa, prihovoriť sa tým, ktorí tam dnes pracujú. Berieme osobné rozhovory, ktoré nám ukážu, akým spôsobom sú tí ľudia empatickí voči našej politike alebo voči našim cieľom a plánom,“ konkretizoval Lunter.

Za priority BBSK považuje podľa vlastných slov školstvo a v rámci neho duálne vzdelávanie, ako aj integrovanú dopravu či sociálnu ekonomiku. Spolupracovať plánuje s podnikateľmi, vládou, neziskovými organizáciami, občanmi i cirkevnými spoločenstvami. Chce čerpať aj eurofondy, pokiaľ sa to bude dať.

Podpora farmárov

Ako pokračoval, chce tiež vytvoriť viac pracovných príležitostí v BBSK využitím regionálnych pultov a ornej pôdy v kraji, a zároveň dostať do predajnej siete farmárske produkty.

„Treba hľadať cesty, ako podporiť práve farmárov. Pokiaľ im prispejeme financiami na nákup určitých technológií, tak môžu vytvoriť veľa pracovných miest práve pre dlhodobo nezamestnaných,“ zdôraznil predseda BBSK.

Zaostalý juh

Pozornosť podľa vlastných slov mieni venovať i juhu kraja, ktorý v porovnaní so severnou časťou zaostáva vo viacerých ukazovateľoch. „Za veľmi dôležité považujem, aby sme v našom kraji, hlavne v južných oblastiach, kde máme dlhodobo nezamestnaných, vytvorili sociálnu ekonomiku a podporili ju konzultačnými tímami, ktoré pomôžu starostom,“ načrtol Lunter s tým, že budú tiež lobovať za dobudovanie rýchlostnej cesty R2.

„Tam môžeme prispieť len silným volaním, že juh si pýta cestu a tým pádom viac investícií a turistov do kraja,“ dodal.

Zástupcu ešte hľadá

Svojho zástupcu v úrade si zatiaľ nevybral. „Prebiehajú rokovania s poslaneckými klubmi a nie je to zatiaľ ukončené,“ povedal predseda BBSK s tým, že jeho meno by mohlo byť známe do najbližšieho zastupiteľstva, ktoré má byť ešte v decembri.

Na otázku, či sa ním stane jeho syn Ondrej Lunter, odpovedal, že ten získal 10-tisíc hlasov a bol pri tom, keď zostavovali program. „Je pre mňa silnou oporou a bude pracovať ako poslanec, ktorý získal mandát od voličov,“ zakončil.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.