01.12.2017, 00:00

Produktivita je nízka, vinu má mať aj školstvo

Najväčší problém majú malé a stredné firmy, chýbajú im vedomosti

študenti
Zdroj: Pavol Funtál

Kým platy kvôli nedostatku pracovnej sily na Slovensku rastú a budú v tomto trende pokračovať aj naďalej, produktivita práce zaostáva. To je pre firmy problém, výdaje na platy totiž rastú viac ako tržby. Táto situácia sa týka hlavne malých a stredných firiem, príčinou má byť aj nedostatočná spolupráca so slovenským školstvom.

Zanedbané celoživotné vzdelávanie
Podľa údajov Národnej banky patrí Slovensko ku krajinám s relatívne najhorším využitím práce a produktivita rastie iba pomalým tempom. To, že táto situácia patrí medzi najväčšie problémy našich podnikateľov, priznal na včerajšej tlačovej konferencii Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory aj jej podpredseda Miloslav Karafa. „Príčin je viac: školstvo zanedbalo celoživotné vzdelávanie, svet sa mení a skúsenosti už nemajú žiadnu hodnotu,“ skonštatoval. Riešenie tejto situácie vidí vo väčšej spolupráci škôl s firmami, no nie tak v oblasti duálneho vzdelávania, ako skôr v oblasti vedenia.

Najväčšie ťažkosti majú malé a stredné firmy, ale práve tie tvo

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.