Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.11.2017, 22:15

Prieskum: Koaličné strany stratili, opozícia rastie, najviac OĽaNO

Hnutie Igora Matoviča si v prieskume agentúry Focus polepšilo najviac.

Ak by sa parlamentné voľby konali v novembri, súčasné vládne trio Smer-SD, SNS a Most-Híd by koalíciu nezložilo, naopak, opozičné strany rastú. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, ktorý v dňoch 7-13. novembra na vzorke 1 017 respondentov zisťoval verejnú mienku.

Najviac by medzimesačne získalo hnutie Igora Matoviča OĽaNO, konkrétne 12,5 percenta. Ide o nárast o štyri percentuálne body v porovnaní s októbrom. Nárast zaznamenala aj strana Sloboda a Solidarita. V novembri sa za ňu vyslovilo 14,2 percenta respondentov, v porovnaní s októbrom ide o nárast o 0,4 percentuálneho bodu.

Strata všetkých koaličných strán 

Z vládnych strán stratila najviac strana Smer-SD. V novembri by ju volilo 24,8 percenta (o 1,4 percentuálneho bodu menej ako v októbri), nasleduje Most-Híd (o 0,4 percentuálneho bodu menej) a SNS (o 0,1 percenta menej).

Najviac zo všetkých parlamentných strán by stratili kotlebovci, v novembri by Ľudovú stranu - Naše Slovensko volilo 8,4 percenta opýtaných, teda o 1,7 percentuálneho bodu menej ako v októbri.

Súčasná koalícia by nevznikla 

Stratilo aj hnutie Borisa Kollára Sme rodina. V novembri by ho volilo 8,5 percenta oslovených, čo je o 0,9 percentuálneho bodu menej ako pred mesiacom. Do Národnej rady by sa dostalo aj momentálne mimoparlamentné hnutie KDH. V prieskume agentúry Focus by získalo 7,2 percenta hlasov.

Takéto výsledky by značne zmenili súčasnú koalíciu. Trio Smer-SD, SNS a Most-Híd by vládu neposkladalo, s počtom poslancov 65 by sa muselo poobzerať po novom koaličnom partnerovi.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.