Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.11.2017, 10:50 Aktualizované dňa 23.11.2017 o 12:39

Mihál o "brutálnom" návrhu Druckera: Vytiahne od zamestnávateľov 100 miliónov

Zo zvýšenia minimálnej mzdy podľa poslanca Mihála zamestnanec dostane len tretinu.

Návrh ministra zdravotníctva Tomáša Druckera vytiahne z vrecák zamestnávateľov 100 miliónov. Tvrdia to poslanec Jozef Mihál a jeho stranícka kolegyňa Jaroslava Lukačovičová zo vznikajúcej strany Spolu - občianska demokracia. Narážajú tým na zrušenie odvodovej odpočítateľnej položky na zdravotné odvody pre zamestnávateľov.

"Návrh, ktorý prostredníctvom koaličných poslancov predkladá minister zdravotníctva Drucker do parlamentu, vlastne znamená, že zamestnávatelia budú ročne platiť na zdravotných odvodoch o 100 miliónov viac. Toto dostanú zdravotné poisťovne fakticky na úkor zamestnancov, ktorí by potenciálne mohli mať o to vyššie čisté príjmy, ale mať nebudú," vyhlásil Mihál.

Poslanec tvrdí, že zvýšenie minimálnej mzdy v roku 2018 zo 435 na 480 eur a zároveň zrušenie odvodovej odpočítateľnej položky pre zamestnávateľa znamená, že zamestnanec v konečnom dôsledku dostane menej. Ilustroval to na rovnici 88 = 29 + 59.

"88 eur je suma, ktorú bude musieť mesačne zamestnávateľ dať na vyššie mzdové náklady pri zvyšovaní minimálnej mzdy, ktorá nás čaká od januára 2018. Čiže o 88 eur stúpnu mzdové náklady zamestnávateľa pri minimálnej mzde," vysvetlil Mihál.

Nedostane ich však podľa neho zamestnanec. Ten zo sumy 88 eur dostane len 29 eur v podobe výslednej vyššej čistej mzdy, tvrdí Mihál. 59 eur má pripadnúť štátu. Zo zvýšenia minimálnej mzdy teda zamestnanec dostane len 33 percent, prízvukuje.

"Ficova sociálna vláda z vyššej mzdy zoberie dve tretiny. To je úplne brutálne, s tým nemôžeme súhlasiť a budeme robiť všetko preto, aby sme takýto návrh zablokovali," vyhlásil Mihál. Preto zorganizovali petíciu. 

Zorganizovali hromadnú pripomienku, ktorú podporilo vyše 600 občanov, informovala Lukačovičová. Jej cieľom je, aby sa do legislatívneho plánu úloh vlády na rok 2018, ktorý predložilo ministerstvo spravodlivosti do medzirezortného pripomienkového konania, dostal legislatívny návrh o zrovnoprávnení odmeňovania súkromných a verejných zamestnancov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.