21.11.2017, 18:30

Lenč skritizoval Dankov prejav v Moskve. V SNS hrozí zemetrasenie, tvrdí

Politológ označil vystúpenie predsedu parlamentu v ruskej Štátnej dume za chybu.

Predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko čelí za svoj prejav v ruskej Štátnej dume vlne nevôle. Kritici ho obviňujú z toho, že svojim vystúpením išiel proti zahraničnopolitickým záujmom Slovenska.

"Vystúpenie v Dume a producírovanie sa s predsedom Volodinom by nemali byť tým, čím by sa mal politik Európskej únie prezentovať," vyhlásil v HNtelevízii politológ Jozef Lenč. Zdôraznil, že šéf ruského parlamentu Vjačeslav Volodin je na sankčnom zozname Únie.

"Navzdory mediálnym deklaráciám si každý robí svoju vlastnú politiku," reagoval Lenč na fakt, že prezident Andrej Kiska mal prejav k europoslancom v Štrasburgu o potrebe boja proti ruskej propagande, kým Danko rečnil v Moskve.

Tvrdí však, že nepovažuje za chybné vystúpenie Kisku. Naopak, chybu podľa neho spravil Danko, ktorého vystúpenie v Dume označil za "jednoznačne zlé a proti záujmom Slovenskej republiky."

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák reagoval kritikou toho, že ani jeden z dvojice najvyšších ústavných činiteľov svoj prejav s rezortom nekonzultoval. Tým "len podčiarkol to, že vlastne my nevieme, akú zahraničnú politiku chceme robiť," tvrdí Lenč.

​Ak by sa Lajčákov rezort postavil na stranu jedného z nich, tak by podľa Lenča vyslal do zahraničia jasný signál, "na ktorej strane je Slovensko a za koho kope". "Naša politika pre našich spojencov je neraz veľkou neznámou," dodal.

Séria prešľapov Andreja Danka a klesajúce preferencie národniarov môžu viesť podľa Lenča k problémom v strane. "Ak nezvíťazí zdravý rozum v tej politickej strane, čo sa zdá byť zatiaľ nie ani svetlo na konci tunela, tak v prípade budúcich parlamentných volieb alebo možno už komunálnych volieb príde k veľkému zemetraseniu," tvrdí.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.