Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.11.2017, 11:14

SaS môže pochovať Istanbulský dohovor, odkazuje ministerstvo

Opozičná SaS vyzýva vládu, aby po rokoch od jeho podpisu prerokovala Istanbulský dohovor a doručila ho parlamentu na schválenie.

SaS môže pochovať Istanbulský dohovor, odkazuje ministerstvo
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Ak chce SaS definitívne pochovať Istanbulský dohovor, tak čo navrhuje, je cesta. V reakcii na výzvu SaS vláde, aby po rokoch od jeho podpisu prerokovala Istanbulský dohovor a doručila ho parlamentu na schválenie, to uviedlo Ministerstvo spravodlivosti.

"Nemusia vyzývať vládu, stačí, keď sa pozrú na vyjadrenia kolegov z opozície (OĽaNO, Sme-rodina) a musí im byť zrejmé, ako by hlasovanie o Istanbulskom dohovore asi dopadlo," spresnil hovorca rezortu spravodlivosti Peter Bubla.

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS a členka Výboru Národnej rady pre ľudské práva a národnostné menšiny Natália Blahová považuje za absurdné, že vláda, ktorá proklamuje hlbšiu európsku integráciu Slovenska, nie je schopná prihlásiť sa k hodnotám, na ktorých Európska únia stojí.

"Ochrana žien pred násilím je celoeurópska téma s dosahom na ochranu západnej civilizácie. Jej imanentnou súčasťou je zabezpečenie dôslednej rovnoprávnosti medzi mužmi a ženami, do ktorej spadá aj zákaz nútených manželstiev, zákaz manželstiev detí a zákaz mrzačenia ženských pohlavných orgánov," uviedla.

Ochrana západného konceptu ľudských práv a rovnoprávnosti medzi pohlaviami naberá podľa SaS na význame, keď sa v Európe aj prostredníctvom migrácie posilňujú cudzie vplyvy z iných kultúrnych prostredí.

V sekularizovanom právnom systéme Európskej únie sa podľa SaS nedá na otázky rodovej rovnosti pozerať len očami kresťansko-katolíckej tradície, pretože tá nereflektuje realitu v jej celosti. Poslanci strany SaS sú v parlamente pripravení podporiť Istanbulský dohovor.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.