Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.10.2021, 20:02

Slovensko darovalo dvom africkým krajinám takmer pol milióna dávok vakcíny

Dopravné náklady na prepravu očkovacích látok pokrýva Európska únia do výšky 75 percent.

Slovensko darovalo dvom africkým krajinám takmer pol milióna dávok vakcíny
Zdroj: Reuters

Slovensko v piatok darovalo africkej Rwande a Keni dovedna 440-tisíc dávok vakcíny od spoločnosti AstraZeneca proti novému koronavírusu. Informovali z komunikačného odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

"Slovensko plne podporuje spravodlivú distribúciu vakcín, lebo boj proti pandémii bude účinný len, ak bude vakcína dostupná aj v menej vyspelých krajinách, a špeciálne africké krajiny dlhodobo poukazujú na potrebu napĺňania princípu vakcinačnej spravodlivosti," uviedla štátna tajomníčka rezortu zahraničia Ingrid Brocková.

Keni darovalo Slovensko 160-tisíc dávok vakcíny, Rwande 280-tisíc.

Ministerstvo informovalo, že očkovacie látky AstraZeneca sa poskytli ako súčasť oficiálnej rozvojovej pomoci Slovenska pod značkou SlovakAid a v rámci iniciatívy Team Europe. Dopravné náklady na prepravu očkovacích látok pokrýva Európska únia do výšky 75 percent.

"Keňa je kľúčovým partnerom a programovou krajinou rozvojovej spolupráce SR už od samotného vzniku SlovakAid a zároveň najväčším príjemcom dvojstrannej rozvojovej spolupráce SR," spresnili z ministerstva. Ako ďalej uviedli, Rwanda patrí v africkom regióne medzi najaktívnejšie krajiny v boji proti šíreniu pandémie nového koronavírusu.

Vláda SR schválila na svojom štvrtkovom (7. 10.) zasadnutí darovanie 2 071 030 nevyužitých dávok vakcíny od spoločnosti AstraZeneca. Ich finančná hodnota je vyše 3,7 milióna eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.