Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.11.2017, 11:50

Poslanci SaS chcú zmeniť voľbu županov, ale aj starostov a primátorov

Dvojkolový systém podľa opozičných strán funguje ako poistka proti antisystémovým, extrémnym a populistickým silám.

Poslanci SaS chcú zmeniť voľbu županov, ale aj starostov a primátorov
Zdroj: TASR/ Martin Baumann

Predsedovia vyšších územných celkov, ale aj starostovia a primátori, by sa mali voliť v dvojkolovej voľbe.

Myslia si to poslanci Národnej rady SR zo SaS Martin Klus, Milan Laurenčík a Juraj Droba, ktorí chcú dvojkolové hlasovanie zaviesť v novele zákona o podmienkach výkonu volebného práva. Parlament by sa ňou mal zaoberať na najbližšej schôdzi.

Šéfov krajov si ľudia pôvodne volili v dvoch kolách. Parlament však nedávno druhé kolo rušil a tak v krajských voľbách (4.11.) vyberali voliči predsedov krajov iba v jednom kole. Starostov a primátorov si ľudia volia v jednokolovom hlasovaní.

"V odbornej verejnosti panuje zhoda, že dvojkolový systém voľby má oproti jednokolovému viacero dôležitých výhod," odôvodňujú poslanci svoj návrh.

Dvojkolový systém podľa nich funguje ako poistka proti antisystémovým, extrémnym a populistickým silám, nakoľko dokáže efektívne korigovať prekvapenia z prvého kola. Priznávajú, že v roku 2013 to v Banskobystrickom kraji nefungovalo.

Dvojkolová voľba tiež podľa poslancov dodáva víťazovi zvyčajne silnejšiu legitimitu a redukuje často aj "špekulatívne roztriešťovanie hlasov a znižuje šance menšinového kandidáta". Poslanci sú tiež presvedčení, že dvojkolová voľba zníži nepredvídateľnosť, ktorú podľa nich so sebou jednokolový systém nesie.

Súčasný jednokolový systém voľby predsedov krajov presadili pred pár mesiacmi koaliční poslanci. Odôvodnili ju praktickými skúsenosťami, ktoré podľa nich ukázali, že voliči chodia voliť skôr v prvom kole. Poukazovali tiež na to, že jednokolovou voľbou vyberajú voliči aj starostov a primátorov.

Koaliční poslanci argumentovali v prospech zrušenia druhého kola voľby predsedov krajov aj úsporou. Pripomenuli, že vo voľbách v roku 2013 sa druhé kolo konalo v piatich samosprávnych krajoch. Ak by sa druhé kolo volieb v tomto čase nekonalo, ušetrilo by sa podľa koalície približne 2,4 milióna eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.