> > >

Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.11.2017, 09:34 Aktualizované dňa 09.11.2017 o 10:46

Strana SaS sa neštiepi. Ale zamyslíme sa, či konáme správne, reaguje Sulík na odchod Poliačika

Martin Poliačik včera oznámil svoj odchod zo strany SaS, ktorej je spoluzakladateľom.

"Chcel by som ubezpečiť všetkých našich voličov, že SaS sa neštiepi. Narážam na podpredseníčku Luciu Nicholsonovú, ktorá neodchádza zo strany," vyhlásil na brífingu šéf SaS Richard Sulík na margo odchodu Martina Poliačika.

Dodal, že nebude požadovať, aby Poliačik vrátil poslanecký mandát. "Ľudia prichádzajú a odchádzajú. Život je zmena. Ako je dlhodobo zrejmé, Martin Poliačik v niektorých oblastiach má odlišný názor ako strana SaS," doplnil Sulík.

Sulík už má meno poslanca za Poliačika

Dôvodom odchodu Poliačika sú dlhodobé názorové rozdiely medzi šéfom liberálov a podpredsedom SaS.

Poliačik nepotvrdil, či odíde do Progresívneho Slovenska. „Prechod nie je dohodnutý. Rozprávame sa. To je v tejto chvíli všetko, čo môžem povedať," skonštatoval na brífingu Poliačik. 

​Poliačik je v súčasnosti predsedom Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií. Keďže tento post je viazaný na členstvo v poslaneckom klube, dôjde k zmene.

Sulík už má meno poslanca, ktorý by túto funkciu mohol zastávať, prezradiť ho zatiaľ nechce. Zároveň uistil, že SaS nebude od Poliačika žiadať vrátenie poslaneckého mandátu. "Mal veľa preferenčných hlasov," vysvetlil Sulík.

„Sadneme si a zamyslíme sa, či konáme správne"

Podpredseda strany Ľubomír Galko v reakcii na Poliačikov odchod na sociálnej sieti napísal, že tento krok by mal viesť "k väčšej sebareflexii nás, čo sme v strane zostali, nevynímajúc predsedu".

"Budeme sebareflektovať hneď po tejto tlačovej konferencii. Sadneme si a zamyslíme sa, či konáme správne. Možno niektoré naše pozície pozmeníme alebo budeme korigovať," reagoval Sulík.

Na otázku, či chce zmeniť svoj postoj k EÚ, odvetil, že najskôr sa musí zadefinovať, čo je európske jadro, do ktorého chcela súčasná vláda patriť. "Potom pokojne môže dôjsť aj k prehodnoteniu pozície," pripustil.

O odchode sa hovorilo dávnejšie

O Poliačikovom odchode sa hovorilo už dávnejšie. S predsedom SaS sa Poliačik rozchádzal v postoji k utečencom. Sulík vtedy hovoril, že Poliačik uletel a je na ňom, či v strane zostane, alebo nie. Poliačik tvrdil, že pokiaľ bude vôľa meniť veci a posúvať ich dopredu, nevidí dôvod na odchod z SaS. V marci 2017 bol Poliačik zvolený do Republikovej rady SaS.

Liberálov len pred pár mesiacmi opustil Jozef Mihál, ktorý sa pridal k Miroslavovi Beblavému a ďalším nezradeným poslancom a zakladajú politickú stranu Spolu - Občianska demokracia.

Svojho času z SaS odišla väčšia skupina ľudí okolo Jozefa Kollára, ktorí boli nespokojní s vedením strany. Stalo sa tak po tom, čo Jozef Kollár neuspel vo voľbe predsedu SaS a tým sa stal opäť Richard Sulík.

SaS je dlhodobo podľa prieskumov verejnej mienky najsilnejšia opozičná politická strana. Aktuálne sa jej preferencie pohybujú okolo 15 percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.