09.11.2017, 00:00

Pôrodnice majú plné stavy, rizikové rodičky musia prevážať

Gynekológ a pôrodník Jozef Záhumenský sa vyjadril k úrovni slovenského pôrodníctva, ktorá nie je taká vysoká ako u našich susedov.

Nedá mi nezačať inak ako dokumentom Medzi nami od Zuzany Límovej. Posledné týždne v médiách dosť rezonoval a ukázal dosť nepríjemné skúsenosti z pôrodu v Univerzitnej nemocnici Bratislava. Okrem samotných etických pochybení sa tam ukazujú aj profesionálne chyby, ako napríklad šitie rán bez adekvátneho umŕtvenia alebo facka rodičke. Čo na dokument hovoríte?
Zobrazoval subjektívny pohľad pani režisérky na to, ako to tam vyzerá. Ja, samozrejme, tiež nemám objektívny pohľad, ale podľa mňa sa ten film nezakladal na pravde. V čase, keď sa film točil, som ešte na II. Gynekologicko-pôrodníckej klinike nepracoval. Ak by som tam bol, tak by sa takýto film nenatočil, pretože už v Prahe som sa stal obeťou podobného podvodu, keď študentky filmovej akadémie ukázali na schválenie iný scenár, než mali v pláne natočiť. Našťastie, po komunikácii s vedením fakulty sme tento podvod včas odhalili a film sa verejne nepremietal.

Príbehy žien v dokumente však boli reálne.
Boli to tri ženy, z ktorých bola jedna režisérka, a mali tiež dosť subjektívny pohľad. V medicíne je osobná skúsenosť slabý dôkaz o tom, že niečo nejako funguje. Potrebujeme na to analyzovať súbory viacerých pacientov. Chápem však, že keď má niekto zlú skúsenosť z pobytu v nemocnici, tak o tom porozpráva, ale máme aj tisícky žien, ktoré sú spokojné.

Dokument však otvoril veľkú debatu a práve vďaka nemu sa môže úroveň nášho pôrodníctva hýbať dopredu, nemyslíte?
S tým možno súhlasiť. Rodičia ma učili, že na všetkom zlom treba hľadať niečo pozitívne, takže súhlasím. Napriek tomu, že ten film urobil veľa zlého, ak mám hľadať niečo pozitívne, tak debata sa určite otvorila.

Jedna vec je dokument, druhá sú však tvrdé dáta. Tie tiež ukazujú, že úroveň nášho pôrodníctva v niektorých oblastiach kríva. Napríklad, čo sa týka cisárskych rezov, v roku 2016 u nás tvorili takmer 30 percent všetkých pôrodov, Svetová zdravotnícka organizácia považuje za ideálne rozmedzie 10 – 15 percent.
Svetová zdravotnícka organizácia nič neodporúča, iba konštatuje, že ak stúpa percento cisárskych rezov nad 15 percent, nič pozitívne to už neprináša, naopak, výrazne stúpa počet komplikácii, hlavne u rodičiek. Tieto dáta sú z 80 rokov minulého storočia, teraz sa nám trochu zmenila populácia rodičiek, stúpa vek a obezita. Napriek tomu si myslím, že tých 19 percent je ideálnych. Tento film však na to nepoukázal. Cisárske rezy sú veľakrát dôsledkom nepokračujúcich pôrodov, ktorých dôvodom je aj nadmerný stres žien pri pôrode. Ak im ukážem nejaký horor natočený v pivnici, tak, samozrejme, prídu do nemocnice s väčším strachom a nedôverou v zdravotnícke zariadenie. Obávam sa tiež, že si dokonca zaplatia cisársky rez, lebo sa budú báť toho, aby ich niekto nefackal alebo nešil rany bez umŕtvenia.

Lekári u nás ich teda robia, aj keď nemusia, na vyžiadanie žien? Aj to je dôvodom vysokého podielu?
Áno. Bolo by to na dlhšiu debatu, dôvodov nadmerného počtu cisárskych rezov je však viac. Treba povedať, že nastúpil dobrý trend, lebo percento klesá a aj nemocnice s tradične vysokým percentom rezov začínajú analyzovať svoje výsledky a zisťovať, kde robia chyby.

Kedy sa môže Slovensko dostať na tú ideálnu úroveň okolo 15 percent? Je to možné napríklad do piatich rokov?
Asi nie. Úroveň sa líši v mnohých krajinách, spravidla najlepšia je v škandinávskych krajinách, ktoré majú nízke percento cisárskych rezov a zároveň vynikajúce výsledky novorodeneckej úmrtnosti. My by sme sa mali riadiť výsledkami z Česka, kde majú dlhodobo nižší podiel cisárskych rezov a najlepšie perinatálne výsledky na svete.

Vy ste v Česku 12 rokov pôsobili. Viete ich pôrodníctvo porovnať s naším všeobecnejšie?
Česko má perfektne zorganizovanú perinatálnu starostlivosť, teda centraliz

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.