Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.11.2017, 00:00

Župy vytvorili nasilu, teraz ich chcú meniť

Strany sa zatiaľ zhodujú len v tom, že je potrebná reforma samospráv. Majú však iné riešenia.

Župy vytvorili nasilu, teraz ich chcú meniť
Zdroj: Peter Mayer

Keď v roku 2013 ľudia župné voľby odignorovali a k urnám prišiel len každý piaty Slovák, Smer to odôvodnil tým, že ľudia sa s daným rozložením krajov nezžili a je potrebná reforma VÚC. Tieto slová však zapadli prachom a najsilnejšia strana s koncepčným návrhom neprišla. Po tomto volebnom prepadáku Smeru vo víkendových voľbách je reforma krajov opäť viac než aktuálna.


Politici chceli, ľudia nie
Keď sa pred rokom 2001 hovorilo o rozdelení žúp, od politikov a odborníkov padali mnohé návrhy. Nakoniec však prekvapivo prešiel spôsob rozdelenia na osem vyšších územných celkov, ktorý rozdelil Gemer a Spiš. „Dnešné VÚC boli čisto politickým rozhodnutím a nemalo to žiadnu logiku, pretože spájajú oblasti, ktoré historicky spolu nikdy neboli,“ tvrdí primátor Trenčína Richard Rybníček, ktorý župy dlho kritizuje a pri zakladaní svojej novej politickej strany Toska hovoril o kantónoch.


Dnešné parlamentné strany si uvedomujú, že reforma žúp už klope na dvere. Väčšina z nich však ponúka vlastné riešenie, takže kompromis sa bude hľadať ťažko. Anton Hrnko z SNS na svojej stránke v pondelok uverejnil návrh, v ktorom pracuje so štyrmi župami. „Ak by sa prijali uvedené

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.