Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.11.2017, 00:00

Žitňanská chce prekopať obchodný register

Ministerstvo spravodlivosti plánuje do roku 2020 firmám určiť externých registrátorov. Favoritom sú notári

Žitňanská chce prekopať obchodný register
Zdroj: TASR

Delené 83. miesto so Sierra Leone a pred nami krajiny ako Rwanda, Mongolsko či Tadžikistan. Také je umiestnenie Slovenska v rebríčku Doing Business v časti, ktorá sa venuje založeniu podnikania. Na zlepšení rebríčkového postavenia v analýze sa chce teraz podieľať aj ministerstvo spravodlivosti. Ako? Jeho šéfka Lucia Žitňanská navrhuje do roku 2020 prekopať celý systém fungovania našich obchodných registrov.

Na Slovensku ich totiž funguje osem, čo nie je v krajinách OECD úplným pravidlom. To by sa mohlo už za pár rokov zmeniť. Najnovší návrh ministerstva spravodlivosti počíta s možnosťou, že u nás vznikne jeden megaobchodný register, ktorý ako jediný bude riešiť evidenciu podnikania. „Súčasná situácia prináša viacero odlišností v postupoch registrov, čo pre zapísané osoby predstavuje právnu neistotu a nevyhnutnosť nastavovania sa na rozhodovaciu činnosť viacerých súdov,“ píše rezort spravodlivosti v návrhu opatrení, ktoré boli predložené do pripomienkového konania minulý týždeň. Ministerstvo uvažuje, že jeden centrálny registrový súd vznikne na základoch už existujúceho.  „Bude zvolený tak, aby bol primerane dostupný zo všetkých častí Slovenskej republiky,“ tvrdí rezort. Podobný projekt už Žitňanská spustila v Banskej Bystrici. Od apríla tu funguje jeden centrálny súd len pre exekúcie.

Favoriti notári
Ďalším z krokov, ktoré sa v návrhu spomínajú, je odbremenenie registrových súdov. A to presunom niektorej ich agendy týkajúcej sa registrácie údajov o podnikateľoch na externé subjekty. Štát si tu chce vziať príklad od susedov. „Najmarkantnejšie možno pozorovať presun agendy obchodného registra zo súdov na externých registrátorov  v Českej republike, kde je

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.