07.11.2017, 00:00

Poisťovne stoja najviac mladí pacienti

V individuálnych prípadoch stojí liečba stovky tisíc eur. Náklady zvyšujú transplantácie či operácie v zahraničí.

Generálny riaditeľ VšZP Miroslav Kočan (v strede) v spoločnosti riaditeľa nákupu Milana Horvátha a riaditeľky revízneho odboru Beáty Havelkovej.
Zdroj: TASR

Milión eur stál štátnu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu najdrahší pacient za minulý rok. Vyše polmiliónové náklady na jedného človeka síce mali aj súkromná Dôvera a Union, ich najväčší výdavok sa však štátnej nevyrovnal. Podľa analytika INEKO Dušana Zachara to môže byť náhoda, no platí, že štátna poisťovňa má v priemere najchorľavejší a zároveň najdrahší poistný kmeň.


Drahé ochorenia
Takýto stav však súkromná Dôvera a Union v rámci prerozdeľovacieho systému štátnej poisťovni kompenzujú a posielajú jej časť peňazí, ktoré na poistnom vyberú. Aj preto si Zachar netrúfa povedať, či štátna poisťovňa v konečnom dôsledku platí najviac, ako to sama tvrdí.


Zaujímavosťou však ostáva, že najdrahšie ochorenia trápia najmä mladých. V prípade VšZP sú na prvých dvoch priečkach za rok 2016 deti do 13 rokov, tretím najnákladnejším je 37-ročný muž. Najdrahším poistencom Unionu bol minulý rok len osemročný chlapec, a tak ako v prípade štátnej poisťovne a Dôvery išlo o vzácne ochorenie. „Vývoj týchto liekov podporuje EÚ a využívajú pritom inovatívne technológie pre malé populácie pacientov a aj preto môžu byť náklady omnoho vyššie,“ v

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.