Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.11.2017, 00:00

Smer stratil kontakt s realitou aj s voličmi

Smer mal mnoho príležitostí na sebareflexiu, ale neurobil to a politické chyby sa kopia, hovorí politológ Tomáš Koziak.

Sme svedkami konca Smeru?
Už dlho sa hovorí o tom, že Smeru klesajú preferencie a už nikdy neuhrá taký volebný výsledok, ako vtedy, keď získal cez 40 percent. Krivka ide dole a toto je jeden z príznakov, že Smer je na zostupe. No za koniec by som to ešte neoznačoval, ten je ešte ďaleko, hoci niektorí opoziční politici by to takto radi interpretovali.

Čo by sa malo diať s politickou stranou, ktorá stráca voličskú podporu?
Jedna záležitosť je teória, druhá prax. Pokiaľ ide o teóriu, každá strana by mala v takomto prípade hľadať príčiny, prečo sa to takto deje. Bez úprimnej sebareflexie bude klesať aj naďalej.

A tá prax?
Neviem, či je toho Smer schopný. Máme tu viacero indícií, že sebareflexia a Smer sa k sebe veľmi nemajú. Smer urobil v poslednom čase veľa politických chýb. Tou najmarkantnejšou je podržanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ale aj to, že premiér Robert Fico býval v byte Ladislava Bašternáka.

Aké sú ďalšie príčiny?
Je ich kopec, ale keď sa na to pozerám na regionálnej úrovni, je to aj zahľadenosť do seba, istá arogancia až opitosť mocou. Na východe, kde žijem, či už v Prešove, alebo Košiciach, to bol v prípade Petra Chudíka alebo Richarda Rašiho exemplárny príklad. Tí ľudia boli takí sebavedomí, keď išli do volieb, že kampaň, ktorú robili, zodpovedala opitosti mocou a opitosti istotou, že voľby majú v malíčku. Zabudli na to, že regionálna politika je o dennom kontakte s voličom.

Stratil Smer kontakt s realitou?
Pokojne to môžeme takto pomenovať. Stratili kontakt s realitou aj s voličmi a vyhlásenia o sociálnych balíčkoch zrejme už nezaberajú. Ľudia sú konfrontovaní s realitou života, ktorá je iná, než sa nám to snaží prostredníctvom úspechov povedať Robert Fico. Nie je to však len choroba Smeru, ale aj viacerých strán, ktoré stále prezentujú opozeraných politických lídrov, nedochádza ku generačnej obmene a nastoľovaniu nových tém, ktoré by reagovali na zmenenú situáciu.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.