Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.11.2017, 10:07

Politická mapa sa mení. Smer musí začať uvažovať o opozícii

Sobotňajšie voľby do VÚC sa skončili porážkou ĽSNS, ako aj porážkou vládnucej strany Smer-SD, ktorá si udržala len posty dvoch predsedov krajov.

Politická mapa sa mení. Smer musí začať uvažovať o opozícii
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Skonštatoval to politológ Juraj Marušiak, podľa ktorého sú výsledky volieb prekvapením. On sám očakával, že bude zachovaná kontinuita oproti dovtedajšiemu stavu.

„V každom prípade sa týmto mení politická mapa Slovenska,“ uviedol vedecký pracovník Ústavu politických vied SAV pre TASR. „Je to pre Smer-SD naozaj nečakané. Domnievam sa, že sa príliš spoliehal na to, že voličské hlasy má viac-menej isté, garantované,“ poukázal Marušiak. Tvrdí, že najsilnejšia vládna strana bude musieť uvažovať o zmenách vo svojej politike, aj tej personálnej.

„Bude musieť uvažovať aj o tom, že sa môže stať jedného dňa, po pomerne dlhom období vládnutia, opozičnou stranou,“ predznamenal politológ. Domnieva sa, že výsledok volieb skomplikuje život súčasnej vládnej väčšine.

“Doteraz vláda prebiehala pri dobrých vzťahoch s väčšinou predsedov samosprávnych krajov. Teraz veľkú časť regiónov bude mať nová vláda v opozícii,“ doplnil.

Na margo úspechu spojenej pravice, ktorá získala päť predsedov samosprávnych krajov, Marušiak uviedol, že si nemyslí, že samotná pravica očakávala takýto výsledok. Prehru Smeru-SD podľa neho podmienilo, že sa spoliehal vo viacerých krajoch na už opotrebovaných kandidátov, ktorí boli vo funkciách niekoľko volebných období.

„Smer-SD doplatil aj na úpravu volebnej legislatívy, ktorú sám presadil, keď zrušil druhé kolo volieb. V ňom by mohol nepriaznivú situáciu ešte zvrátiť,“ doplnil.

Neúspech lídra ĽSNS Mariana Kotlebu, ktorý neobhájil post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja, Marušiak vníma ako čiastočné zvrátenie trendu nástupu krajnej pravice v Európe.

„Ukázalo sa, že mobilizácia voličov bola úspešná a, samozrejme, že bola aj nutná,“ uviedol politológ na margo snáh demokratickej časti politického spektra. „Na druhej strane považujem za veľmi zlú tendenciu, že práve líder takejto strany, akou je ĽSNS, sa stal hlavnou témou krajských volieb,“ uzavrel politológ.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.