Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.11.2017, 06:32

Erika Jurinová. Učiteľka z Oravy, ktorá porazila budúcnosť Smeru

Erika Jurinová je historicky prvou ženou na čele samosprávneho kraja. V župných voľbách porazila podpredsedu Smeru Juraja Blanára.

Erika Jurinová
Zdroj: TASR/E. Ďurčová

Od začiatku pôsobenia v politike pôsobí skromne. Príliš sa nezapájala do sporov medzi šéfom OĽaNO Igorom Matovičom a predstaviteľmi vládnej koalície.

Venovala sa iba svojej agende, politický marketing nechávala skôr na šéfa hnutia Matoviča.

Svoj imidž chcela Erika Jurinová presadiť aj v župných voľbách.

Otupila budúcnosť Smeru

To sa jej dokonale podarilo. V Žilinskom kraji jednoznačne dominovala, keď zdolala kandidáta Smeru Juraja Blanára. A postoj skromnej ženy si zachovala.

"Ďakujem vám za vašu dôveru a za každý váš hlas. Sľubujem, že budem župankou nielen svojich voličov, ale všetkých občanov v našom kraji," napísala na sociálnej sieti hneď po svojom triumfe.

​Pre najsilnejšiu vládnu stranu je tá prehra o to trpkejšia, že Blanára premiér Robert Fico vymenoval v decembri minulého roka na sneme za podpredsedu strany a prezentoval ho ako budúcnosť Smeru.

"Myslím si, že tých argumentov alebo tých vecí, ktoré mohli spôsobiť tento výsledok, je viac," povedal Blanár v reakcii. Čo je však isté je fakt, že Blanár po dvanástich rokoch končí.

A strieda ho žena. Opozičná poslankyňa za OĽaNO, ktorú vo voľbách podporila aj SaS či KDH.

Jurinová je poslankyňou od roku 2010, kedy bola zvolená vďaka preferenčným hlasom na kandidátke strany SaS.

Učiteľka z Oravy

Po parlamentných voľbách v roku 2012 sa stala podpredsedníčkou parlamentu za hnutie OĽaNO.

V posledných voľbách bola takisto zvolená do Národnej rady, kde je v súčasnosti predsedníčkou výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny.

Ako však sama deklaruje, po triumfe v župných voľbách sa vzdá poslaneckého mandátu.

Rodáčka z Nižnej na Orave pred svojou politickou kariérou pracovala ako učiteľka v spojenej škole v Námestove. Potom pracovala vo firme Igora Matoviča RegionPress ako predajca. Vypracovala na vedúcu redakcie, na starosti mala týždenník Oravsko.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.