Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.11.2017, 04:30

Veľké prekvapenie v Košiciach: prominentného člena Smeru porazil mladý pravicový politik

Na kreslo košického župana zasadne 33-ročný Rastislav Trnka, ktorý tesne porazil Richarda Rašiho.

Víťazstvo Richarda Rašiho v boji o kreslo košického župana sa zdalo byť takmer isté. Poslancovi Národnej rady a prominentnému členovi Smeru, ktorý od júna 2008 do júla 2010 šéfoval rezortu zdravotníctva verili stávkové kancelárie, ktoré vypísali na jeho výhru kurz 1,02 (ak by ste si na jeho výhru stavili 10 eur, v prípade jeho triumfu by ste zinkasovali 20 centov).

Za prinajmenšom veľmi pravdepodobnú považoval jeho výhru aj premiér Robert Fico. Ten sa ponáhľal narýchlo osobne podporiť Juraja Blanára do Žiliny, kde sa v utorok utorok stretol so zástupcami petičných výborov za urýchlenie dostavby diaľnic na severnom Slovensku. Pri Rašim podobný krok neurobil.

Nakoniec je všetko inak

Málo pravdepodobné víťazstvo však oslavuje 33-ročný Rastislav Trnka, ktorého v boji o kreslo košického župana podporovali strany KDH, NOVA, OĽaNO, SaS a Šanca. So ziskom 37,8 percenta (59 599 hlasov) porazil Rašiho mimoriadne tesne: o 0,6 percentuálneho bodu, čo činí 875 hlasov.

​Jeho kampaň bola osobná a kontaktná s výjazdmi do obcí a vysvetľovaní vízie a programu, ktorý sa snaží presadiť.

Odmietanie korupcie

"Myslím si, že toto bolo rozhodujúce. Treba spomenúť ešte druhý faktor, že ľudia odmietli korupciu a klientelizmus v podobe predstaviteľov vládnej strany (ktorej členom je aj Richard Raši)," povedal.

​"Samozrejme, najviac ďakujem tým voličom, ktorí dali hlas za rozhýbanie nášho kraja. Je to pre mňa obrovský záväzok, ktorý sa budem snažiť naplno realizovať tak, ako som sľúbil," uviedol pre novinárov vo svojom volebnom štábe.

Neskartujte, vyzýva

V súvislosti s doterajším obsadením Úradu KSK pod vedením doterajšieho predsedu Zdenka Trebuľu (Smer-SD) uviedol, že na úrade je "mnoho persón, ktoré tam nemajú, čo hľadať".

Zamestnancom odporúčal v najbližších dňoch neplniť príkazy, čo sa týka skartovania dokumentov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.